لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۸

طالبان: با جمهوری اسلامی برای لغو حکم اعدام ۲۰۰ افغانستانی به تفاهم رسیدیم


آمار اعدام در جمهوری اسلامی یکی از بالاترین آمارها در سطح جهان است.
آمار اعدام در جمهوری اسلامی یکی از بالاترین آمارها در سطح جهان است.

در حالی که تنش‌ها میان حکومت طالبان و جمهوری اسلامی ایران بر سر حقابه رود هلمند بیشتر شده، وزارت خارجه طالبان می‌گوید ده‌ها زندانی افغان که در ایران به اعدام محکوم شده‌ بودند از این حکم نجات یافته‌اند.

به گزارش بخش دری صدای آمریکا، ضیا احمد تکل، معاون سخنگوی این وزارت، به تازگی در مصاحبه‌ای با تلویزیون ملی افغانستان تحت اداره طالبان گفته است که شمار زندانیان افغان در ایران که محکوم به اعدام شدند ۲۰۰ نفر است.

او افزود: امارت اسلامی توانست با ایران به تفاهم برسد تا ۲۰۰ افغانی که در آنجا به اعدام محکوم شده بودند، از اعدام نجات بیابند، چون مجازات اعدام با جرم آنها مطابقت ندارد.

با این وجود، تکل مشخص نکرد سرنوشت زندانیانی که از محکومت اعدام معاف شده‌اند، چه خواهد شد.

وزارت خارجه حکومت طالبان در حالی از معافیت مجازات اعدام ۲۰۰ زندانی افغان در ایران خبر می‌دهد که ایران از نظر تعداد اعدام‌ها پس از چین در جایگاه دوم قرار دارد.

در این حال کارشناسان شورای حقوق بشر ملل متحد حدود هشت روز قبل با انتشار گزارشی استفاده از مجازات اعدام توسط طالبان در افغانستان را تکان‌دهنده خواند.

طالبان چهارم مه اعلام کرد که ۱۷۵ نفر را به قصاص و ۳۵ نفر دیگر را به سنگسار محکوم کرده است.

انتقال زندانیان افغان از ایران به افغانستان

تکل همچنان گفته است که گفتگوهای حکومت طالبان در خصوص انتقال زندانیان افغان با حکومت ایران جریان دارد و پیشرفت‌هایی در زمینه صورت گرفته است.

به گفته تکل، از آغاز تسلط دوبارۀ طالبان بر افغانستان در اوت ۲۰۲۱ تا اکنون، یک‌هزار افغان که در ایران زندانی بودند، به افغانستان منتقل شدند تا باقی دورۀ محکومیت‌شان را در کشورشان سپری کنند.

تکل افزود که شهروند افغانستان به دلیل نداشتن اسناد قانونی و همچنان جرایم مختلف در ایران زندانی شده‌اند، اما نوع جرایم و آمار زندانیان افغان در ایران را مشخص نکرد.

با این حال، گفته می‌شود که اکثر افغان‌هایی که به ایران می‌روند به دلیل نداشتن مدارک قانونی، قاچاق مواد مخدر و برخی جرایم دیگر توسط حکومت ایران زندانی شده‌اند.

پیش از این برخی رسانه‌های محلی افغانستان گزارش داده بودند که در میان این افراد، نظامیان پیشین افغان نیز حضور دارند که آنان در ماه‌های اخیر به دلیل ترس از انتقام‌جویی افراد طالبان غیرقانونی وارد ایران شده بودند.

در حال حاضر آمار دقیق افغان‌های زندانی در ایران معلوم نیست، اما گفته می‌شود که هزاران شهروند افغانستان در زندان‌های ایران زندانی اند.

این در حالی است که حکومت پیشین افغانستان و ایران تفاهمنامۀ تبادلۀ زندانیان را امضا کرده بودند که بر اساس آن صدها افغان زندانی از ایران به افغانستان منتقل شدند.

آذر ۱۳۹۹ خورشیدی، بهادر امنیان، سفیر وقت ایران در کابل، به فضل‌ احمد معنوی، وزیر عدلیۀ حکومت پیشین افغانستان گفته بود که کشورش آمادۀ سپردن حدود ۲۰ هزار زندانی افغان به این کشور است.

او گفته بود که از میان حدود ۲۰ هزار زندانی افغان، پرونده ۲۶۰۰ تن آنان تکمیل و آمادۀ سپردن به افغانستان است.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG