لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۴

مخالفت با موج تازه اعدام‌ها در ایران؛ معترضان در تهران و چند شهر جهان تجمع کردند


 اعتراض ایرانیان به اعدام، سیدنی استرالیا، ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۲
اعتراض ایرانیان به اعدام، سیدنی استرالیا، ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۲

اعتراض‌ها به موج تازه اعدام‌ها در ایران ابعاد گسترده‌تری یافته است. روز شنبه دانشجویان دانشگاه بهشتی در تهران و همچنین ایرانیان شهرهای مختلف جهان در تجمع‌ها و راهپیمایی‌های مختلف علیه مقامات جمهوری اسلامی و «ماشین سرکوب و اعدام» مخالفان شعار دادند.

بنا بر گزارش‌های شهروندی در روز شنبه ۳۰ اردیبهشت، ده‌ها دانشجوی دانشگاه بهشتی در شمال تهران در اعتراض به اعدام سه معترض جوان در اصفهان تجمع برگزار کردند و شعار دادند: «قسم به خون یاران ایستاده‌ایم تا پایان.»

هم‌زمان، گزارش‌های ویدئویی از برگزاری تجمع ایرانیان در نقاط مختلف جهان از جمله در شهرهای اوکلند در نیوزیلند، و سیدنی و بریزبن در استرالیا در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده است.

همچنین بر اساس یک گزارش شهروندی، گروهی از ایرانیان ساکن اروپا برای برگزاری تجمع به سوی شهر گوتنبرگ در سوئد تجمع رفتند.

معترضان در این تجمع‌ها شعارهایی به فارسی و انگلیسی از جمله «مرگ بر جمهوری اسلامی»، «جمهوری اعدامی، دشمن هر ایرانی»، «قسم به خون یاران، ایستاده‌ایم تا پایان»، و «ما برای ایران آزادی می‌خواهیم» می‌دهند.

اوکلند، نیوزیلند

گوتنبرگ، سوئد

سیدنی، استرالیا

بریزبن استرالیا

روز جمعه نیز پس از اعدام مجید کاظمی، صالح میرهاشمی، و سعید یعقوبی، سه معترضی که در پرونده «خانه اصفهان» به «محاربه» متهم شده بودند، اعتراض‌ها و تجمع‌های مختلفی در شهرهای ایران و جهان شکل گرفت.

آریاشهر، تهران

شعار «اصفهان تسلیت» در تجمع اعتراضی آریاشهر و در روز اعدام‌های اصفهان
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:20 0:00

اکباتان، تهران

شعار معترضان در اکباتان: «امسال سال خونه، سدعلی سرنگونه»؛ ۲۹ اردیبهشت
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:20 0:00

فرانسه

دانمارک

ارسالی شما| تجمع مقابل سفارت جمهوری اسلامی در دانمارک در اعتراض به اعدام‌ها
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:32 0:00

بروکسل

یک سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده در پاسخ مکتوب به بخش فارسی صدای آمریکا درباره واکنش دولت جو بایدن به اعدام سه متهم پرونده «خانه ‌اصفهان» اعلام کرد: «ما اعدام مجید کاظمی، صالح میرهاشمی و سعید یعقوبی از سوی رژیم ایران را به قوی‌ترین شکل ممکن، محکوم می‌کنیم و همراه با مردم ایران، خود را شریک غم خانواده این سه تن می‌دانیم.»

همچنین، اگنس کالامار، دبیرکل عفو بین‌الملل ضمن ابراز همدردی با خانواده و دوستان این سه معترض اعدام‌شده، جمهوری اسلامی را «بی‌وجدان» خواند و در توییتی نوشت: «جمهوری اسلامی ایران از مجازات اعدام برای ایجاد ترس و سرکوب مخالفت استفاده می‌کند.»

علاوه بر کشته شدن بیش از ۵۰۰ تن در جریان اعتراضات سراسری که پس از کشته شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد در اواخر شهریور ۱۴۰۱ در ایران جریان دارد، جمهوری اسلامی علاوه بر اعدام این سه معترض، پیش از این چهار معترض دیگر به نام‌های محسن شکاری، مجیدرضا رهنورد، محمدمهدی کرمی، و محمد حسینی را اعدام کرده است.

XS
SM
MD
LG