لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۲۰

طالبان سفر به ایران را تایید کردند


طالبان با نشر اعلامیه ای سفر یک هیأت این گروه به جمهوری اسلامی ایران را تایید کرده اند.

آسوشیتدپرس نيز، به نقل از منابع طالبان، گزارش داد که نمایندگان طالبان برای گفتگو با مقام های ایرانی و شرکت در یک نشست اسلامی، برای سه روز به تهران سفر کردند.

بدنبال نشر گزارش ها درباره سفر یک هیأت طالبان به ایران، مقام های افغان از تهران خواسته اند در باره جزئیات این سفر به آنها گزارش بدهد.

اگر چه مقام های ایرانی تا به حال هویت اعضای هیأت طالبان را فاش نکرده اند، اما یک روزنامه پاکستانی گزارش داده است که حمدالله نعمانی، وزیر پیشین تحصیلات عالی رژیم طالبان، طیب آغا، دستیار ملامحمد عمر، رهبر طالبان و چند تن دیگر از جمله شکت کنندگان در اين هيات بوده اند.

جانان موسی زی، سخنگوی وزارت خارجه افغانستان، روز یکشنبه (۱۲ خرداد) گفت کابل از چگونگی این سفر و مسایل مورد بحث نمایندگان طالبان با مقام های ایران، آگاه نیست.

آقای موسی زی گفت: «ما در رابطه با گزارشی که پخش شده است با مقامات جمهوری اسلامی ایران در تماس هستیم تا باشد که درست و یا نادرست بودن این گزارش تثبیت شود.»

سخنگوی وزارت خارجه افغنستان از دادن توضیحات بیشتر در این باره، تا رسیدن گزارش مقام های ایرانی به دولت افغانستان، خودداری ورزید.

لحن ملایم

پیشتر ریاست جمهوری افغانستان با مذاکرات مستقیم حکومت های خارجی يا گروه های سیاسی افغان با طالبان شدیدا مخالفت نشان داده بود.

نخستین واکنش کابل به گفتگو های مستقیم طالبان و مقام های ایرانی، آنهم بدون حضور نمایندگان دولت افغانستان، بر خلاف توافق قبلی ریاست جمهوری افغانستان، دوستانه بنظر می رسد.

روابط میان طالبان سنی و دولت شیعه ایران در گذشته دوستانه نبود اما با ورود نیروهای امریکایی به افغانستان، و تغييرات در موازنه نيروها، گمان می رود که تهران با در پيش گيری سیاست تفرقه افکنی بين دو دشمن از طالبان در جنگ احتمالی با آمریکا حمایت کند.

تهران تا کنون سفر نمایندگان طالبان به ایران را بطور رسمی تایید نکرده است.

XS
SM
MD
LG