لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۵۴

کابل خواستار توضیح تهران درباره سفر طالبان شد


Taliban in a meeting
Taliban in a meeting
بدنبال نشر گزارش ها در باره سفر یک هیأت طالبان به ایران، مقام های افغان از تهران خواسته اند در باره جزئیات این سفر به آنها توضیح بدهد.

اگر چه مقام های ایرانی تا کنون هویت هیأت طالبان را مشخص نکرده، اما یک روزنامه پاکستانی گزارش داده است که در میان آنها حمدالله نعمانی، وزیر پیشین تحصیلات عالی رژیم طالبان، طیب آغا، دستیار ملامحمد عمر، رهبر طالبان و چند تن دیگر وجود داشت.

جانان موسی زی، سخنگوی وزارت خارجه افغانستان به روز یکشنبه گفت کابل از چگونگی این سفر و مسایل مورد بحث نمایندگان طالبان با مقام های ایران، آگاه نیست.

آقای موسی زی گفت: «ما در رابطه به گزارشی که پخش شده است با مقامات جمهوری اسلامی ایران در تماس هستیم تا درست و یا نادرست بودن این گزارش تثبیت شود.»

سخنگوی وزارت خارجه از دادن توضیحات بیشتر در این باره تا رسیدن معلومات از جانب مقام های ایرانی به حکومت افغانستان، خودداری ورزید.

لحن ملایم

پیشتر ریاست جمهوری افغانستان با مذاکرات مستقیم حکومت های خارجی و گروه های سیاسی افغان با طالبان شدیدا مخالفت نشان داده بود. حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان بر رهبری حکومت افغانستان بر هرنوع گفتگوها با طالبان، تاکید ورزیده بود.

نخستین واکنش کابل به گفت و شنودهای مستقیم طالبان و مقام های ایرانی، آنهم بدون حضور نمایندگان حکومت افغانستان، بر خلاف موافقت قبلی ریاست جمهوری افغانستان، دوستانه بنظر می رسد.

تا به حال طالبان و جمهوری اسلامی ایران، هیچ کدام گفت و شنودهای تهران را بگونه رسمی تایید نکرده اند.

روابط میان طالبان سنی و دولت شیعه ایران در گذشته دوستانه نبود اما با ورود نیروهای آمریکایی به افغانستان، گمان می رود که تهران ترجیح می دهد طالبان را برای جنگ با آمریکایی ها، حمایت کند – سیاست به اصطلاح جنگاندن هر دو دشمن.

دفتر قطر

در حالی که رسانه های غربی از موجودیت چندین نماینده طالبان در دوحه، پایتخت قطر گزارش های داده اند سخنگوی وزارت خارجه افغانستان تاکید می ورزد که طالبان در آن کشور فعالیت های رسمی ندارند.

موسی زی گفت: «چیزی به نام دفتر طالبان در قطر وجود ندارد. دولت افغانستان با ایجاد یک دفتر مذاکرات جهت تماس های مسقیم با طالبان، نمایندگان با صلاحیت طالبان و شورای عالی صلح موافقت دارد، اما چنین دفتری تا هنوز ایجاد نشده است.»

اگر چه از دید حکومت افغانستان دفتر طالبان تا هنوز در قطر گشوده نشده است اما در حقیقت دیپلماسی طالبان از فرانسه تا تهران فعال و خارج از کنترل مقام های افغان بنظر می رسد.
XS
SM
MD
LG