لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۲۸

طالبان پاکستان مرگ فرمانده خود را تایید کرد


ولی الرحمان در جریان مصاخبه با آسوشیتد پرس در ژوئیه ۲۰۱۱
ولی الرحمان در جریان مصاخبه با آسوشیتد پرس در ژوئیه ۲۰۱۱
طالبان پاکستانی روز پنجشنبه تایید کرد نفر دوم در فرماندهی آن در حمله هواپیمای بدون سرنشین آمریکا در منطقه عشایری شمال غربی پاکستان کشته شد، و پیشنهاد خود را برای مذاکرات صلح با دولت پس گرفت.

ولی الرحمان در نخستین ساعات بامداد چهارشنبه، زمانی که پهپاد آمریکایی دو موشک بسوی خانه ای در منطقه وزیرستان شمالی، در امتداد مرز افغانستان، شلیک کرد کشته شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، گروه «تحریک طالبان پاکستان» از رحمان به عنوان یک «شهید» تجلیل کرد وگفت انتقام مرگ او را خواهد گرفت، در همین حال دولت پاکستان را در حمله مسئول دانست.

سخنگوی گروه به خبرگزاری فرانسه گفت در حمله شش مرد، از جمله ولی الرحمان کشته شدند، و برای نخستین بار رسما مرگ فرمانده را تایید کرد.

تحلیلگران گفتند مرگ رحمان، که دولت آمریکا یک پاداش ۵ میلیون دلاری برای سر او اعلام کرده بود، ضربه ای جدی بر گروه تحریک طالبان پاکستان، که در سال های اخیر کمپین خونینی ازبمبگذاری علیه پاکستان براه انداخته است، وارد خواهد آورد.

اما سخنگوی گروه گفت کشته شدن رحمان اراده ستیزه گران را تقویت خواهد کرد و آنها به حمله پاسخ خواهند داد.

واشنگتن رحمان را به سازمان دادن حملاتی علیه نیروهای آمریکا و ناتو در افغانستان متهم کرده بود. او همچنین در ارتباط با حمله انتحاری به یک پایگاه آمریکا در افغانستان در سال ۲۰۰۹ که در آن هفت مامور سی آی ا کشته شدند، تحت تعقیب بود.
XS
SM
MD
LG