لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۲

اوباما: اجلاس رهبران برای بحث در باره افغانستان


باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا می گوید ایالات متحده و ناتو قصد دارند در سال ۲۰۱۴ جلسه ای در سطح رهبران برای بحث درباره خروج سربازان از افغانستان تشکیل دهند.

آقای اوباما که روز جمعه در پی دیداری با آندرس فوگ راسموسن دبیرکل ناتو در کاخ سفید سخن می گفت، اظهار داشت افغانستان موضوع اصلی مذاکرات آنها بود.

راسموسن گفت نیروهای رزمی تا پایان ۲۰۱۴ باز خواهند گشت، اما ناتو یک هیات آموزشی را با تعداد کمتری سرباز برای سال ۲۰۱۵ آماده خواهد ساخت.

در این میان، به گزارش رویترز، طالبان افغانستان روز جمعه درگیری در حمله به ساختمان کمیته بین المللی صلیب سرخ در جلال آباد را تکذیب کرد و گفت هرگز کسانی را که واقعا به مردم خدمت می کنند هدف نمی گیرد.

روز چهارشنبه، چهار شورشی که جلیقه های انتحاری پوشیده بودند به دفتر کمیته حمله کردند و یک گارد افغان را کشتند.
مقامات ارشد نیروی بین المللی کمک امنیتی به رویترز گفتند به اعتقاد آنها حمله کار طالبان بود.

سخنگوی طالبان روز جمعه در بیانیه ای گفت " امارت اسلامی هرگز غیر نظامیان و کسانی را که واقعا به مردم خدمت می کنند هدف نگرفته است. ما هرگز به آنها حمله نکرده ایم."

در گزارش رویترز گفته می شود عملیات سالیانه ۹۰ میلیون دلاری کمیته بین المللی صلیب سرخ در افغانستان، بزرگترین پروژه در جهان است. حدود ۱۸۰۰ کارمند در آن کار می کنند و خدماتی از جمله ترمیم اعضای بدن مجروحین جنگی و دیدار از ستیزه گران در زندان ها فراهم می آورند.
XS
SM
MD
LG