لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۰

وزیر دفاع آمریکا: القاعده ممکن است به دنبال احیای خود در افغانستان باشد


وزیر دفاع آمریکا - آرشیو
وزیر دفاع آمریکا - آرشیو

لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا، می‌گوید گروه افراطی القاعده که ۲۰ سال پیش افغانستان را به عنوان پایگاهی برای حمله به ایالات متحده به کار برده بود ممکن است در پی خروج نیروهایی آمریکایی از افغانستان و روی کار آمدن طالبان، از آن کشور برای بازسازی خود استفاده کند.

آقای آستین این سخنان را در جمع کوچکی از خبرنگاران در شهر کویت و در پایان سفر چهار روزه خود به کشورهای خلیج فارس بیان کرد. به نوشته آسوشیتدپرس در روز پنجشنبه ۱۸ شهریور، او گفت که ایالات متحده برای جلوگیری از بازگشت القاعده‌ به افغانستان - امری که آمریکا را تهدید خواهد کرد - آماده است.

وزیر دفاع آمریکا گفت: «سراسر جامعه [بین المللی] نظاره‌گر است که ببیند چه اتفاقی می‌افتد و آیا القاعده قابلیت بازسازی در افغانستان را دارد یا خیر.»

او گفت ماهیت القاعده و داعش این است که همیشه به دنبال فضایی برای رشد و بازسازی خود هستند، چه در افغانستان، «چه در سومالی، و چه در هر فضای فاقد حکم‌رانی دیگر. من فکر می‌کنم این ماهیت آن سازمان است.»

طالبان در دوران حکومت خود بین سال‌های ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۱ به القاعده پناه داده بود. آمریکا پس از حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ و به دنبال خودداری طالبان از تحویل دادن رهبران القاعده، به افغانستان حمله کرد.

وزیر دفاع آمریکا در سخنان خود به طالبان هشدار داد که ایالات متحده انتظار دارد طالبان به القاعده اجازه ندهد از خاک افغانستان به عنوان پایگاهی برای انجام حملات در آینده استفاده کند.

XS
SM
MD
LG