لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۱

یک فرمانده جبهه مقاومت ملی افغانستان: مبارزه در پنجشیر تمام نشده و تازه آغاز راه است


شبه نظامیان طرفدار احمد مسعود در پنجشیر (آرشیو)
شبه نظامیان طرفدار احمد مسعود در پنجشیر (آرشیو)

یکی از فرماندهان جبهه مقاومت ملی افغانستان در پیامی با تاکید بر تداوم مبارزه در پنجشیر، از کشورهای جهان خواست حکومت طالبان را به رسمیت نشناسند.

شبه نظامیان طالبان دوشنبه این هفته شهر «بازارک» مرکز استان پنجشیر را تصرف کردند؛ اما صالح محمد ریگستانی، یکی از فرماندهان جبهه مقاومت می‌گوید، این مبارزه هنوز در اول راه است.

صالح محمد ریگستانی، یکی از فرماندهان جبهه مقاومت ملی افغانستان می‌گوید: «باید به طالبان و طرفداران آنها بگویم که وارد شدن طالبان به پنجشیر به هیچ صورت به معنای پایان جنگ نیست، بلکه آغاز جنگ است.»

صالح محمد ریگستانی اضافه می‌کند: «از کشورهای جهان و سازمان‌های بین‌المللی می‌خواهم که طالبان را به رسمیت نشناسند. این حکومت متعصب، متحجر، و تک‌قومی، به خواست و اراده ملت افغانستان به وجود نیامده، بلکه بر اساس زور، تجاوز و به خاطر دفاع از منافع یک کشور خارجی به نام پاکستان به قدرت رسیده است.»

دولت موقت طالبان سه روز پیش معرفی شد، و ملا هبت‌الله آخوندزاده به عنوان «رهبر مذهبی – سیاسی – نظامی» در راس «امارت اسلامی افغانستان» قرار گرفت. اما بر خلاف قول طالبان مبنی بر «فراگیر» بودن دولت، نخست‌وزیر، دو معاون او، و تمام سرپرستان وزارتخانه‌ها از میان مردان طالبان و از قوم پشتون منصوب شده‌اند.

سخنگوی کمیسیون اروپا نیز می‌گوید، ترکیب کابینه جدید غیرقابل پذیرش است و اتحادیه اروپا منتظر اعلام حکومت دائمی در افغانستان باقی می‌ماند.

پیتر استانو، سخنگوی کمیسیون اروپا، عنوان می‌کند: «با نگاه به اسامی اعلام‌شده معلوم می‌شود که یک دولت فراگیر و مبتنی بر نمایندگی [از جانب مردم] نیست. این چیزی نیست که طالبان قول داده بودند و تنوع قومی و فرهنگ غنی افغانستان را منعکس نمی‌کند.»

پنجشنبه ۱۸ شهریور برابر با بیستمین سالگرد ترور احمد شاه مسعود، بزرگترین مخالف طالبان بود.

آرامگاه احمد شاه مسعود، معروف به «شیر پنجشیر» در حومه «بازارک» قرار دارد و پس از سقوط این شهر بخشی از سنگ مزار احمد شاه مسعود تخریب شد. اما طالبان ادعا می‌کند که رزمندگان جبهه مقاومت پیش از عقب‌نشینی و برای بدنام کردن طالبان این مقبره را تخریب کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG