لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۷

رئیس جمهوری تایوان می‌گوید کشورش تسلیم فشارهای پکن نخواهد شد


تسای اینگ-ون، رئیس جمهوری تایوان، در حال سخنرانی به مناسبت جشن‌های روز ملی در برابر ساختمان ریاست جمهوری در تایپه، تایوان، یکشنبه ١٨ مهر ۱۴۰۰
تسای اینگ-ون، رئیس جمهوری تایوان، در حال سخنرانی به مناسبت جشن‌های روز ملی در برابر ساختمان ریاست جمهوری در تایپه، تایوان، یکشنبه ١٨ مهر ۱۴۰۰

تسای اینگ-ون، رئیس جمهوری تایوان، یکشنبه ١٨ مهر در سخنانی شدیداللحن گفت کشورش به تقویت توان دفاعی خود ادامه خواهد داد تا مجبور به پذیرش مسیر عاری از آزادی و دموکراسی ارائه‌شده توسط پکن نشود.

به گزارش رویترز، خانم اینگ-ون در عین حال با ابراز امیدواری نسبت به کاهش تنش‌ها در تنگه تایوان، افزود که تایوان عجولانه رفتار نخواهد کرد.

سخنان خانم اینگ-ون در واکنش به گفته‌های روز شنبه شی جین‌پینگ، رئیس جمهوری چین، است که در آن بدون ذکر مستقیم استفاده از نیروی نظامی، وعده تحقق «اتحاد مجدد مسالمت‌آمیز» با تایوان را داده بود.

چین تایوان را بخشی از سرزمین خود می‌داند و فشار نظامی و سیاسی فزاینده‌ای را برای تحمیل حاکمیت خود بر این جزیره وارد می‌آورد.

این کشور مدل خودمختاری «یک کشور، دو نظام» هنگ‌کنگ را به تایوان نیز ارائه داده است، اما تمامی احزاب سیاسی عمده تایوان، به‌ویژه پس از سرکوب امنیتی چین در هنگ‌کنگ، با این پیشنهاد چین مخالفت کرده‌اند.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، روز جمعه ۱۶ مهر پس از دیدار با یانگ جیه‌چی، دیپلمات ارشد چین، بدون اشاره به جزئیات تصریح کرده بود که با این مقام چینی گفت‌وگوی صریحی درباره آینده تایوان داشته است.

یک سخنگوی وزارت دفاع آمریکا نیز شامگاه دوشنبه ۱۲ مهر با ارسال پاسخی کتبی به صدای آمریکا گفت: «ایالات متحده نگران فعالیت‌های نظامی تحریک‌آمیز جمهوری خلق چین در نزدیکی تایوان است؛ [فعالیت‌هایی] که برهم‌زننده است، خطر اشتباه محاسباتی ایجاد می‌کند، و صلح و ثبات منطقه‌ای را تضعیف می‌‌کند.»

ایالات متحده همواره از یافتن راه حلی صلح آمیز برای حل و فصل معضل تایوان حمایت کرده است.

XS
SM
MD
LG