لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۱

نخست وزیر تایوان می‌گوید که این کشور مانند افغانستان فرو نمی‌ریزد


نیروهای نظامی تایوان
نیروهای نظامی تایوان

سو تسنگ چانگ، نخست وزیر تایوان، سه شنبه گفت که در صورت تهاجم دشمن این کشور مانند افغانستان سقوط نخواهد کرد.

به گزارش رویترز، اظهارات نخست وزیر تایوان هشدار غیرمستقیمی به چین، همسایه قدرتمند این کشور، بود تا مبادا به تصور آن که می‌تواند این جزیره را تصاحب کند «دچار توهم» شود.

چین، که مدعی است تایوان دارای حکومت دموکراتیک در قلمرو چین قرار دارد، فشارهای نظامی و دیپلماتیک خود را برای مجبور کردن تایپه به پذیرش حاکمیت پکن افرایش داده است؛ عاملی که نگرانی آمریکا و سایر کشورهای غربی را به دنبال داشته است.

شکست دولت افغانستان پس از خروج نیروهای آمریکایی و فرار رئیس جمهوری از آن کشور، بحث‌هایی را در تایوان در مورد احتمال حمله چین به این کشور، و واکنش آمریکا برای دفاع از تایوان برانگیخته است.

سو تستگ چانگ در پاسخ به خبرنگاری که پرسید در صورتی که دشمن مقابل دروازه‌های شهر باشد، نخست وزیر یا رئیس جمهور تایوان نیز مانند رئیس جمهوری افغانستان فرار می‌کند گفت که مردم در دوران دیکتاتوری حکومت نظامی در تایوان ترسی از دستگیری و مرگ نداشتند.

نخست وزیر تایوان در ادامه افزود که «امروز کشورهای قدرتمندی هستند که می‌خواهند تایوان را با استفاده از زور ببلعند، ولی ما هراسی از دستگیری و مرگ نداریم.»

او گفت: «ما باید از این کشور و سرزمین محافظت کنیم و مانند افراد خاصی نباشیم که همیشه اعتبار دشمن را بالا می‌برند و عزم‌ ما را زیر پا می‌گذارند.»

نخست وزیر تایوان با اشاره به افغانستان گفت که این رویدادها نشان داد که اگر کشوری دچار هرج و مرج شود، با کمک خارجی نیز تغییری نمی‌کند ‌و از تایوانی‌ها خواست که به کشور خود ایمان داشته باشند و از آن دفاع کنند.

آمریکا مانند بسیاری از کشورهای جهان، روابط دیپلماتیک رسمی با تایوان ندارد، اما مهمترین حامی بین‌المللی و تأمین‌کننده سلاح این کشور است.

با این حال برخی از تایوانی‌ها نگرانند که در صورت حمله چین به آن کشور، آمریکا تمایلی برای کمک به آنها نداشته باشد.

XS
SM
MD
LG