لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۶

تقدیر وزیر خارجه تایوان از حمایت‌های آمریکا؛ او می‌گوید چین می‌خواهد از طالبان «تقلید» کند


جوزف وو، وزیر خارجه تایوان
جوزف وو، وزیر خارجه تایوان

وزیر خارجه تایوان روز شنبه ۳۰ مرداد چین را متهم به تلاش برای «تقلید» از طالبان کرد و گفت تایوان نمی‌خواهد در معرض «کمونیسم» یا «جنایت علیه بشریت» باشد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، فروپاشی سریع حکومت تحت حمایت ایالات متحده در افغانستان، بحث‌های داغی را در تایوان در ارتباط با احتمال وقوع سناریویی مشابه در صورت اشغال این جزیره توسط چین به وجود آورده است. رسانه‌های دولتی چین نیز گفته‌اند سرنوشت کابل به تایوان نشان داد که نمی‌تواند به واشنگتن اعتماد کند.

جوزف وو، وزیر خارجه تایوان، روز شنبه در توییتی با بازنشر سخنان ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، که در آن از چین خواسته بود فشارها بر تایوان را کاهش دهد، از ایالات متحده برای پشتیبانی از آرزوها و بهترین منافع مردم تایوان قدردانی کرد.

آقای وو در این توییت افزود: «چین در خیال تقلید از طالبان است، اما بگذارید بی‌پرده بگویم: ما اراده و ابزار دفاع از خودمان را در اختیار داریم.»

در ماه‌های اخیر، چین با افزایش فشار دیپلماتیک و نظامی خود بر تایوان از جمله انجام مانورهای هوایی و دریایی در نزدیکی این جزیره، واشنگتن و سایر پایتخت‌های غربی را نگران کرده است.

XS
SM
MD
LG