لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۱

نظامی ارشد اسرائیل: تحولات منفی در برنامه هسته‌ای ایران به «اقدام» منجر می‌شود


ژنرال هرتزی هالوی، رئیس نیروهای مسلح اسرائیل
ژنرال هرتزی هالوی، رئیس نیروهای مسلح اسرائیل

بلند‌پایه‌ترین ژنرال اسرائیلی روز سه‌شنبه چشم‌انداز «اقدام» علیه ایران بر سر برنامه‌ هسته‌ای این کشور را مطرح کرد.

به گزارش رویترز، سپهبد هرتزی هالوی، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح اسرائیل، در یک سخنرانی گفت: «ایران در زمینه غنی‌سازی اورانیوم بیش از هر زمان دیگری پیشرفت کرده است... تحولات منفی در افق دیده می‌شود که می‌تواند منجر به اقدام (نظامی) شود.»

او جزئیاتی از این که این تحولات چه می‌تواند باشد، یا چه اقدامی ممکن است توسط چه کسی انجام شود، اعلام نکرد.

هالوی در کنفرانس هرتزلیا، یک مجمع امنیت بین‌المللی، در اشاره‌ای آشکار به آمریکا، گفت: «ما توانایی‌هایی داریم و دیگران نیز توانایی‌هایی دارند.»

کارشناسان در مورد این که آیا ارتش اسرائیل به تنهایی دارای قابلیت وارد کردن آسیب دائمی به تاسیسات هسته‌ای ایران هستند، اختلاف نظر دارند. تاسیسات هسته‌ای ایران پراکنده، دور از هم، و مجهز به تجهیزات دفاعی است.

همچنین حتی مشاور امنیت ملی بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائيل، هرگونه تهدید فوری ناشی از ساخت تأسیسات هسته‌ای جدید زیرزمینی در ایران را کم‌اهمیت شمرده است.

تلاش‌های قدرت‌های جهانی برای مذاکره درباره محدودیت‌های جدید غنی‌سازی اورانیوم در ایران و سایر پروژه‌هایی که قابلیت ساخت بمب هسته‌ای دارند تاکنون بی‌نتیجه بوده است.

گمانه‌زنی‌هایی وجود دارد که اسرائیل ممکن است از کشورهای مرزی ایران از جمله جمهوری آذربایجان به عنوان سکویی برای حمله به داخل ایران استفاده کند. باکو با وجود روابط گرم با اسرائیل، این ایده را رد به طور عمومی رد کرده است.

معاون وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان در کنفرانس هرتزلیا گفت: «ما از مداخله در اختلافات یا مشکلات (دیگر کشورها) از جمله دادن اجازه استفاده از قلمروی ما ... برای برخی عملیات یا ماجراجویی‌ها خودداری می‌کنیم.»

پیشتر آسوشیتدپرس روز دوشنبه گزارش داد که ایران در حال ساخت یک سایت زیرزمینی جدید در رشته کوه‌های زاگرس است» تا آن را جایگزین یک مرکز فاش شده تولید سانتریفیوژ اورانیوم در نزدیکی نطنز کند که در تیر ۱۳۹۹ بر اثر انفجار و آتش‌سوزی دچار آسیب شد.

جمهوری اسلامی تلاش برای ساخت بمب هسته‌ای را انکار می‌کند و هشدار داده است که به هر حمله پاسخ تلافی‌جویانه دهد. با این حال تاسیسات هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران بارها هدف حملات خرابکارانه قرار گرفته است.

XS
SM
MD
LG