لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۶

قدیمی‌ترین کتاب مقدس عبری جهان به قیمت بیش از ۳۸ میلیون دلار فروخته شد


«کدکس ساسون» قدیمی‌ترین کتاب مقدس عبری جهان
«کدکس ساسون» قدیمی‌ترین کتاب مقدس عبری جهان

حراجی ساتبیز، از بزرگ‌ترین حراجی‌های آثار هنری و کلکسیونی در جهان، اعلام کرد که روز چهارشنبه، قدیمی‌ترین و کامل‌ترین کتاب مقدس عبری جهان، «کُدکس ساسون» را به قیمت ۳۸.۱ میلیون دلار فروخته است.

این قیمت بیش از ۳۰.۸ میلیون دلاری است که در سال ۱۹۹۴ برای نسخه خطی یادداشت‌های علمی لئوناردو داوینچی؛ «کدکس لستر»، پرداخت شد ولی از ۴۳.۲ میلیون دلاری که در سال ۲۰۲۱ برای اولین نسخه قانون اساسی ایالات متحده آمریکا پرداخت شد و نیز، از ۵۰ میلیون دلاری که ساتبیز برای فروش آن پیش‌بینی کرده بود، کمتر است.

برنده این حراج آلفرد اچ. موزس، سفیر سابق ایالات متحده و رئیس کمیته یهودیان آمریکا است که آن را به موزه مردم یهودی(ANU) در تل‌آویو در اسرائیل اهدا خواهد کرد تا در دانشگاه تل‌آویو به نمایش عمومی گذاشته شود.

«کدکس ساسون»، قدیمی‌ترین و کامل‌ترین کتاب مقدس عبری کشف شده، حدود ۹۰۰ سال قبل نوشته شد و به نام مالک قدیمی‌اش، دیوید سلیمان ساسون، نام‌گذاری شده است. او که یکی از مهم‌ترین مجموعه های خصوصی نسخه های خطی «یهوداییکا» و «هبراییکا» در قرن بیستم را گردآوری کرد، در سال ۱۹۲۹ میلادی مالک این نسخه شد.

این سند نشانگر پیوندی مهم میان سنت شفاهی یهودی و کتاب مقدس عبری مدرن است.

به گفته ساتبیز، همین اواخر بود که آخرین مالک این نسخه، ژاکی سافرا، تاریخ‌گذاری کربنی آن را به ثبت رساند و تایید شد که این نسخه از «کدکس حلب» و «کدکس لنینگراد» - دو نسخه عبری دیگر از کتاب مقدس - قدیمی‌تر است. «کدکس ساسون» هم از منظر علمی و هم از منظر دیرینه‌شناختی، به اواخر قرن نهم یا اوایل قرن دهم میلادی تعلق دارد و تقریبا کل کتاب مقدس را در بر می‌گیرد.

کتاب مقدس عبری شامل ۲۴ کتاب جداگانه است که در سه بخش عمده تنظیم شده‌اند: پنج کتاب مقدس، انبیا و تقریرات.

کتاب مقدس عبری که با سفر پیدایش آغاز و با کتاب تواریخ پایان می‌یابد، برای یهودیت، مسیحیت و اسلام کتاب پایه محسوب می‌شود.

قدیمیترین نسخه‌ای که تاکنون از کتاب مقدس یافت شده، «طومارهای بحر‌المیت» است که در سال ۱۹۴۷ کشف شد.

XS
SM
MD
LG