لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۶

روز کوروش بزرگ؛ وزارت خارجه آمریکا: سخنان کوروش پیامی برای همه ما باشد


هم‌زمان با روز کوروش بزرگ، توئیتر فارسی وزارت امور خارجه ایالات متحده نوشت: «۲۵۰۰ سال پیش، کوروش کبیر آنچه را که اولین منشور حقوق بشر تلقی می‌شود به تحریر درآورد.»

وزارت خارجه آمریکا همچنین نوشت: «منشور کوروش صریحا تأکید دارد که همه افراد مستحق آزادی و کرامت انسانی بوده و بر اهمیت حفاظت از حقوق بشر و نفی ظلم تأکید می‌کند.»

در این بیانیه کوتاه آمده است: «بدلی از منشور کوروش در سازمان ملل متحد نگهداری می‌شود و اساس اعلامیه جهانی حقوق بشر است. باشد که سخنان کوروش پیامی برای همه ما باشد.»

فرماندهی مرکزی ایالات متحده، سنتکام نیز در توییتی روز کوروش بزرگ را «به تمامی کسانی که این روز را گرامی می‌دارند، تبریک گفت.

شاهزاده رضا پهلوی نیز با بازنشر بخشی از سخنان محمدرضا شاه فقید در حضور رهبران جهان، حکومت این پادشاه هخامنشی را مبتنی بر «احترام به فرد و به حقوق بشر» دانست.

شاهزاده رضا پهلوی روز شنبه ۷ آبان ویدئو سخنان شاه فقید ایران را منتشر کرد و نوشت: «این بنا، مرکز حکومتی بود که از نظر فکری بر اساس میراث معنوی کوروش کبیر یعنی احترام به فرد و به حقوق بشر بنیاد نهاده شده بود، و این همان اصلی‌ است که تمام فرهنگ ایرانی بر آن پایه‌ریزی شده‌ است.»


هم‌زمان با اعتراضات سراسری در داخل کشور، ایرانیان در شهرهای مختلف جهان تظاهرات گسترده‌ای بر پا می‌کنند و شماری از آنان پرچم شیر و خورشید را به همراه دارند.

امروز شنبه نیز، تظاهرات متعددی در شهرهای مختلف جهان برگزار می‌شود.

مقامات جمهوری اسلامی، اعلام کرده‌اند که حضور مردم در آرامگاه کوروش بزرگ را ممنوع است.

XS
SM
MD
LG