لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۵۹

اسد از ساقط کردن هواپیمای ترکیه ابراز تأسف کرد


یک روزنامه ترکیه از بشار اسد رئیس جمهوری سوریه نقل کرده که وی از ساقط کردن هواپیمای نظامی ترکیه متآسف است.

روزنامه جمهوریت که روز سه شنبه این مطلب را چاپ کرده به نقل از رئیس جمهوری سوریه نوشته است که هواپیمای ترکیه در فضای سوریه پرواز می کرده، و قبلا نیز ۳ بار هواپیماهای اسرائیل از آن فضا استفاده کرده بودند.

ترکیه می گوید جت این کشور اشتباها وارد فضای سوریه شد ولی بلافاصله و قبل از اصابت توسط نیروهای سوریه به فضای بین المللی بازگشته بود. جمهوریت از اسد نقل کرده که اگر روایت ترکیه درست بود او در پوزش خواهی تأمل نمی کرد.

آقای اسد همچنین احتمال بالا گرفتن تنش میان دو کشور ترکیه و سوریه را کم دانسته و گفته است این حادثه به برخورد نظامی نخواهدانجامید.

ترکیه بر نیروهای دفاعی خود در مرز با سوریه به میزانی افزوده است که سوریه – به گفته اسد به جمهوریت – توان همآوردی با آن را ندارد.

روز سه شنبه دیده بان حقوق بشر گزارش جدیدی درباره سوریه منتشر کرد و دولت این کشور را متهم به شکنجه و نقض حقوق انسانی زندانیان در ۲۷ زندان در سراسر این کشور کرد.

دیده بان حقوق بشر می گوید با زندانیانی مصاحبه کرده است که یا خودشان شکنجه شده اند یا شاهد شکنجه دیگران از جمله کتک زدنهای متوالی و متداوم، استفاده از شوک برقی، آزار جنسی و اعدامهای قلابی بوده اند. بنا بر همین گزارش، تعداد زیادی از زندانیان در سلولهایی کوچکی نگهداری می شوند که برای آن تعداد ساخته نشده اند. به اندازه کافی به زندانیان غذا داده نمی شود و از رسیدگی های بهداشتی خبری نیست.

این گزارش همچنین حاوی فهرستی است از شکنجه گاهها در دمشق، حمص، ادلیب، حلب، درعا و لاذقیه.

دیده بان حقوق بشر می گوید این رفتارها و کارها جنایت علیه بشریت محسوب می شود و از شورای امنیت سازمان ملل خواست وضعیت سوریه را به دادگاه رسیدگی به جنایات بین المللی ارجاع کند.

شورای امنیت قرار است در جلسه روز سه شنبه خود توصیه هایی در مورد آینده هیات ناظران سازمان ملل در سوریه بنماید. فعالیت این هیات در حال حاضر به دلیل شرایط موجود در سوریه معلق شده است.

فرمانده این گروه عملیات را روز ۱۶ ژوئن به دلیل در خطر بودن ۳۰۰ عضو این هیات معلق کرد . سازمان ملل می گوید قبل از معلق کردن فعالیت این گروه، چندین بار حملات سازمان یافته مسلحانه ای علیه هیات انجام گرفته بود.

بان کی مون در بیانیه ای که اواخر روز دوشنبه صادر کرد گفت مردم سوریه و منطقه نمی توانند ادامه هرج و مرج و خرابی و رنجهای بیشمار را تحمل کنند. آقای بان از طرح انتقال دولت در سوریه استقبال کرد و گفت امیدوار است کنفرانس مخالفان در قاهره کمکی به ایجاد یک «انتقال معنی دار» باشد.
XS
SM
MD
LG