لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۴۹

توافق قدرت های جهانی با طرح انتقال در سوریه


بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد (چپ) ، کوفی عنان، نماینده مشترک سازمان ملل و اتحادیه عرب در سوریه (وسط)‌و سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه (راست)
بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد (چپ) ، کوفی عنان، نماینده مشترک سازمان ملل و اتحادیه عرب در سوریه (وسط)‌و سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه (راست)
رهبران جهان در مورد انتقال قدرت در سوریه به توافق رسیدند. اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد، که با هدف پایان دادن به مناقشه خونین بین بشار اسد رییس جمهوری سوریه و مخالفان او ، روز شنبه در ژنو گرد آمدند، شکلی ملایمتر از طرح صلح کوفی عنان را تصویب کردند که این موضوع را که آیا بشار اسد می تواند بخشی از دولت انتقالی باشد یانه باز می گذارد.

عنان، دبیر کل سابق سازمان ملل متحد گفت دولت انتقالی می تواند اعضای دولت اسد و اپوزیسیون را شامل شود. وی اظهار داشت این مردم سوریه هستند که باید در مورد سرنوشت اسد تصمیم بگیرند، اما گفت او تردید دارد مردمی که چنین سخت برای استقلال خود جنگیده اند، کسانی را انتخاب کنند که دستشان به خون آغشته است .

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا تاکید کرد که اسد نمی تواند بخشی از آینده سوریه باشد. او گفت حالا روسیه و چین وظیفه دارند راه خروج را به اسد نشان دهند.

روسیه و چین حاضر نشدند از ماده ای حمایت کنند که خواستار کناره گیری اسد می شود. روسیه تاکید کرده است که خارجی ها نمی توانند یک راه حل سیاسی را بر سوریه تحمیل کنند.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه این موضع را پس از جلسه تکرار کرد و گفت طرح صلح ایجاب نمی کند بشار اسد برکنار شود، و سعی ندارد هیچ نوع روند انتقال را بر مردم سوریه تحمیل کند.

پیشتر در کنفرانس ، عنان به شرکت کنندگان –آمریکا، روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه و فرستادگانی از کشورهای عرب - هشدار داد اگر شکست بخورند با بحران بین المللی بسیار وخیمی روبرو خواهند شد.

پیش از آغاز جلسه، ویلیام هیگ وزیر امور خارجه بریتانیا هنگام ورود به ژنو، روسیه و چین را ترغیب کرد در مورد برنامه ای برای انتقال قدرت سیاسی در سوریه با قدرت های غربی توافق کنند، هر چند گفت چنین کاری دشوار خواهد بود. هیگ همچنین یادآور شد ثبات آینده سوریه ایجاب می کند بشار اسد قدرت را رها کند.

روسیه، متحد دیرینه سوریه، گفته است مردم سوریه باید در باره هر راه حلی برای بحران تصمیم بگیرند. چین نیز موضعی مشابه برگزیده است.

فعالان مخالف حاکمیت سوریه، روز شنبه گفتند نیروهای دولتی در پی هفته ها گلوله باران شهر دوما، در نزدیکی دمشق، دوباره وارد آن شده اند. خبرگزاری سانا گفت نیروهای امنیتی در دوما هستند و به مخفی گاه های تروریست ها حمله می کنند.

روز جمعه، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه و هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا ، طی دیدار و مذاکره در سن پترزبورگ، نتوانستند در باره چگونگی برخورد با خشونت در سوریه به توافق برسند.

اما پس از مذاکره در سنت پیترزبورگ ، لاوروف گفت امکان دارد قدرت های جهانی در اجلاس روز شنبه به زمینه مشترکی در مورد سوریه دست پیدا کنند.
XS
SM
MD
LG