لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۱

سوزان رایس: خشونت ها در سوریه باید پایان یابد


سوزان رایس نماینده دائمی آمریکا در سازمان ملل در سخنانی در شورای امنیت خواستار اقدام سازمان متبوعش در سوریه شد و وضعیت این کشور را ناگوار خواند. او ضمن اشاره به اقدام سازمان ملل در مورد لیبی گفت شورای امنیت باید در مورد سوریه نیز مانند لیبی وارد عمل شود و تصمیم بگیرد. او گفت: « در نقطه مقابل(لیبی)، وضعیت سوریه حاکی از شکست عظیم شورای امنیت در حفاظت از غیر نظامیان است.»

در سال گذشته، دست کم ۱۰ هزار سوری در کمپین بی امانی که بشار اسد علیه مردم خودش براه انداخته است کشته شده اند، و وضعیتی به وجود آمده است که به سخن خانم رایس تهدیدی است علیه صلح و امنیت بین الملل.

از مارس ۲۰۱۱، زمانی که رژیم اسد با گلوله و تانک به تظاهرات اعتراضی مردم پاسخ داد، شورای امنیت سازمان ملل متحد قادر نبوده است قطعنامه ای علیه دمشق تصویب کند زیرا هر بار چین و روسیه، دو عضو دائم شورای امنیت آن را وتو کردند.
خانم رایس گفت شرم آور است که شورای امنیت همچنان کنار ایستاده است: «برای وارد آوردن فشار بر رژیم سوریه جهت اجرای برنامه صلح کوفی عنان و کار به سوی یک انتقال سیاسی که آرمانهای مشروع مردم سوریه را برآورده کند، ما باید گام هایی معقول برداریم.»

سوزان رایس نماینده دائمی آمریکا در سازمان ملل متحد گفت: «حفاظت از غیر نظامیان مسئولیتی اساسی برای جامعه بین الملل و ارجحیتی برای ایالات متحده است.»

خانم رایس در سخنان اخیرش در شورای امنیت سازمان ملل متحد گفت شورای امنیت ثابت کرده است که می تواند از غیر نظامیانی که زیر تهدید قرار دارند حفاظت کند. او یاد آورد شد سال گذشته شورای امنیت و جامعه بزرگتر بین المللی، در مورد لیبی یک موضع اصولی برگزید و جان انسان های بی شماری را نجات داد.

شورای امنیت پس از دهه ها نادیده گرفتن نگرانی های بین المللی از خلافکاری هایی که دولت قذافی مرتکب می شد، قطعنامه ۱۹۷۳ را تصویب کرد که به گفته سوزان رایس «شامل ماموریتی قاطع برای حفاظت از غیر نظامیان بود که اجازه می داد جهت جلوگیری از عملیات حاکمیت قذافی علیه مردم لیبی، از زور استفاده شود.»

نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد گفت: «این اقدامات به مردم لیبی فرصت داد تا آینده ای را که در آن به حاکمیت، کرامت و حقوق انسانی آنها احترام گذاشته شود، بسازند.»

خانم رایس می گوید ایالات متحده به حفاظت از غیر نظامیان پای بند است و به کار با شورای امنیت و شریکان بین المللی خود جهت رسیدن به این هدف ادامه خواهد داد.
XS
SM
MD
LG