لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۵۸

داود اوغلو خواهان اتحاد مخالفان رژیم اسد شد


احمد داوداوغلو وزیر امور خارجه ترکیه از مخالفان رژیم سوریه خواست در زمینه اهداف مشترک خود برای آزادی و دموکراسی متحد باقی بمانند و نسبت به «ضعف و ناسازمان یافتگی» نیروهای مخالف هشدار داد و گفت فقط بشار اسد رئیس جمهوری سوریه از چنین ضعفی و سازمان نایافتگی بهره مند می شود.

آقای داود اوغلو که روز دوشنبه در اجتماع اعضای اپوزیسیون سوریه در قاهره سخن می گفت افزود دولت سوریه تلاشهای پوچی انجام می دهد که خلاف مسیر تاریخ است.

وزیر امور خارجه ترکیه گفت: انتقال (سیاسی) و تغییر در سوریه انجام خواهد شد. این تغییر گریز ناپذیر است و بالاخره دولت جدید و رژیم دموکراتیکی در سوریه ایجاد خواهد شد. باید روشن باشد که فقط مردم سوریه درباره آینده خود و هر توافقی درباره کشور تصمیم می گیرند.

داود اغلو گفت نقش جامعه بین المللی حمایت از روند انتقال سیاسی است. وزیر امور خارجه ترکیه افزود اجتماع «دوستان سوریه» روز جمعه در پاریس برگزار خواهد شد که حدود یکصد کشور در آن شرکت خواهند داشت.

کنفرانس بین المللی ژنو که روز شنبه برگزار شد، طرح کوفی عنان برای تشکیل دولت انتقالی در سوریه را به صورت تضعیف شده ای تصویب کرد. با پافشاری روسیه، مصالحه ای انجام شد و راه برای شرکت اسد به عنوان بخشی از دولت انتقالی باز مانده است.

مخالفان رژیم اسد این طرح را «مبهم» و «عوامانه» خوانده اند و گفته اند هیچ راهی برای مشارکت اسد در دولت انتقالی را نمی پذیرند.

نبیل العربی که ریاست کنفرانس دو روزه قاهره را بر عهده دارد نیز از مخالفان اسد خواست اتحاد خود را حفظ کنند و از طرح کوفی عنان انتقاد کرد.
XS
SM
MD
LG