لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۴۳

تهدید سوریه به خروج از مذاکرات ژنو


دولت سوریه تهدید کرده است از مذاکرات صلح با مخالفان، در صورتی که دو طرف تا روز شنبه آنچه را جلسات جدی می نامد آغاز نکنند، خارج خواهد شد.

این اولتیماتوم، که از تلویزیون دولتی اعلام شد، پس از آن عنوان می شود که دو طرف روز جمعه، در نخستین روز مذاکرات رسمی در ژنو، نتوانستند آن گونه که انتظار می رفت رو در رو ملاقات کنند.

به جای ملاقات و گفتگوی رو در رو، نمایندگان دولت و شورشیان در اتاق های جداگانه با اخضر ابراهیمی فرستاده ویژه سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب گفت و گو کردند، و او نقطه نظر ها و مواضع هر کدام را با دیگری در میان گذارد.

هیات های رقیب هیچ علامتی از مصالحه نشان نداده اند و تهدید کرده اند از مذاکرات، که پس از تاخیرهای طولانی روز چهارشنبه آغاز شد، بیرون خواهند رفت.

اپوزیسیون می گوید با دولت سوریه مستقیما مذاکره نخواهد کرد ، مگر این که با بحث در باره کناره گیری بشار اسد موافقت کند. دمشق این پیشنهاد را نپذیرفته است و شورشیان را به حمایت از تروریسم متهم می سازد.

احمد جبرا، رئیس ائتلاف ملی سوریه روز پنجشنبخه اعلام کرد نباید در این که رژیم سوریه مرده است تردیدی کرد، اما گفت مهم است مذاکرات پیش برود.

هدف رسمی مذاکرات ژنو ۲ تشکیل یک دولت انتقالی در سوریه است، هرچند تحلیلگران می گویند شانس رسیدن به آن ضعیف است. به جای آن انتظار می رود هدف های ساده تر، از جمله موافقت با رسیدن کمک به غیرنظامیان، عملی شود.
XS
SM
MD
LG