لینکهای قابل دسترسی

یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۵

کری: اسد جاذبه مهمی برای تروریسم است


.
.
جان کری وزیر امور خارجه آمریکا بر انتقاد از بشار اسد رئیس جمهوری سوریه افزود، و او را «جاذبه ای مهم برای تروریسم» نامید، و گفت « هرگز مشروعیت متحد ساختن دوباره کشور خود را باز نخواهد یافت.»

آقای کری روز جمعه در سخنانی در داوس، سوئیس، گفت اگر هدف این است که صلح در سوریه برقرار شود، اسد باید کنار برود زیرا مخالفان هرگز از جنگ مادامی که او بر مسند قدرت نشسته است، دست برنخواهند داشت.
کری گفت اسد آواری از ویرانی بر سر مردم سوریه فرو ریخت، بمب ها را رها کرد و مردم خود را هدف گاز های سمی قرار داد.

وزیر امور خارجه آمریکا افزود جهان شاهد بوده است که دیپلماسی برای دست یابی به هدف ها در سوریه تا چه اندازه می تواند نیرومند باشد، زیرا مردی که زمانی حاضر نبود قبول کند تسلیحات شیمیایی دارد، اینک آنها را از زرادخانه خود خارج کرده است.

در این میان، دولت سوریه تهدید کرد از مذاکرات صلح با مخالفان، در صورتی که دو طرف تا روز شنبه آنچه را جلسات جدی می نامد آغاز نکنند، خارج خواهد شد.

این اولتیماتوم، که از تلویزیون دولتی اعلام شد، پس از آن عنوان می شود که دو طرف روز جمعه، نخستین روز مذاکرات رسمی در ژنو، نتوانستند آن گونه که انتظار می رفت رو در رو ملاقات کنند.

یک مقام ارشد وزارت امور خارجه آمریکا می گوید برخلاف گزارش ها، مذاکرات ژنو لغو نشده است. او گفت اخضر ابراهیمی هنوز قصد دارد جلسه سه جانبه ای تشکیل دهد، اما برای آماده سازی های بیشتر آن را به تاخیر انداخته است.

احمد جبرا، رئیس ائتلاف ملی سوریه روز پنجشنبه اعلام کرد نباید در این که رژیم سوریه مرده است تردیدی وجود داشته باشد، اما گفت مهم است مذاکرات پیش برود.

هدف رسمی مذاکرات ژنو ۲ تشکیل یک دولت انتقالی در سوریه است، هرچند تحلیلگران می گویند شانس رسیدن به آن ضعیف است. به جای آن انتظار می رود هدف های ساده تر، از جمله موافقت با رسیدن کمک به غیرنظامیان، عملی شود.
XS
SM
MD
LG