لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۰

سخنرانی جان کری در مجمع اقتصادی داوس


روز جمعه جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در نشست داوس در سوئیس سخنرانی کرد. حدود ۳۰ تن از رهبران جهان از جمله حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، در میان ۲۵۰۰ شرکت کننده ای هستند که در اجلاس سالانه اقتصاد جهان در داوس حضور دارند.

کری روز پنجشنبه وارد داوس شد. وی پیش از ورود به داوس در نشست صلح سوریه در مونترو در سوئیس شرکت کرد. طی مصاحبه ای با تلویزیون العربیه، کری از ایران به سبب حمایتش از بشار اسد انتقاد کرد.

کری طی این سخنرانی گفت که ایران به رغم آگاهی از پیش شرط تشکیل دولت گذار در سوریه و کناره گیری بشار اسد از قدرت، حاضر به پذیرفتن این شرط نشد و در نتیجه در نشست صلح سوریه شرکت داده نشد.

سخنان کری به دنبال اظهارات حسن روحانی عنوان شد که طی آن از کشورهای جهان خواستار سرمایه گذاری در ایران شد و گفت که دولت وی گام هایی اساسی و عمده در راستای بهبود رابطه با غرب برداشته است.

روحانی در سخنان خود همچنین گفت که ایران حق بهره برداری از نیروی هسته ای را دارد و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل نیز بلافاصله اظهارات روحانی را مورد انتقاد و تردید قرار داد.

این در حالی است که جان کری به اسرائیل و دیگر کشورهای منطقه اطمینان خاطر داده که جامعه جهانی ایران را تحت نظارت دارد و اجازه نمی دهد که آن کشور به سلاح هسته ای دست یابد.

جک لیو، وزیر خزانه داری آمریکا نیز از تصمیم دولت اوباما در مورد ایران حمایت کرد. لیو همچنین تاکید کرد که تحریم های ایران برداشته نشده اند، بنابراین غرب در موقعیتی مطمئن و راسخ در قبال ایران قرار دارد و تهران همچنان باید در فعالیت های خود تحت نظر باشد تا جامعه جهانی نسبت به آن کشور اعتماد لازم را کسب کند.
XS
SM
MD
LG