لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۴۶

داعش میراث فرهنگی موصل را تخریب کرد


اسلام گرایان سنی که هفته پیش بخش هایی از شمال عراق را تصرف کردند، نمادهای میراث فرهنگی در موصل، از جمله مقبره یک فیلسوف قرون وسطی را ویران کرده اند.

رویترز در گزارشی به نقل از شاهدان می گوید مهاجمان گروه دولت اسلامی عراق و شام، مجسمه عثمان الموصلی، موسیقیدان و آهنگساز عراقی قرن نوزدهم ، و مجسمه ابو تمّام، شاعر عرب دوره عباسی را درهم شکستند.

رزمندگان داعش مقبره ابن اثیر، فیلسوف عرب، و گنبد و پارک پیرامون آن را نیز پس از تصرف موصل ویران کردند. او با ارتش سلطان صلاح الدین در قرن ۱۲ سفر می کرد.

در گزارش رویترز گفته می شود داعش و دیگر پیکارجویان، که تعبیر سلفی آنها از اسلام، تکریم مقبره ها را بت پرستی قلمداد می کند، چندین مسجد و مقبره در داخل سوریه را منهدم کرده اند و اینک چنین یادمان هایی را در عراق هدف گرفته اند.

شاهدان گفتند پیکارجویان همچنین حدود ۲۵۰ راس اسب را از خانه فرماندار موصل سرقت کردند و کنترل سیلوهای غله را به دست گرفتند. به گفته شاهدان برخی از اسب ها که به دلیل بیماری قادر به حرکت نبودند، کشته شدند.

تلویزیون دولتی عراق گفت مهاجمان بر مسیحیان ساکن موصل مالیات وضع کردند و همین امر باعث شده تا اکثر مسیحیان از آن جا فرار کنند.
XS
SM
MD
LG