لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۸

امیرعبداللهیان پس از افتتاح ساختمان جدید کنسولی جمهوری اسلامی در دمشق اسرائیل را تهدید به «مجازات» کرد


فیصل مقداد وزیر امور خارجه سوریه (سمت چپ) در کنار حسین امیرعبداللهیان در مراسم افتتاحیه ساختمان جدید کنسولگری جمهوری اسلامی در دمشق - ۲۰ فروردین ۱۴۰۳
فیصل مقداد وزیر امور خارجه سوریه (سمت چپ) در کنار حسین امیرعبداللهیان در مراسم افتتاحیه ساختمان جدید کنسولگری جمهوری اسلامی در دمشق - ۲۰ فروردین ۱۴۰۳

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز دوشنبه محل جدیدی را برای خدمات کنسولی ایران در پایتخت سوریه افتتاح کرد.

رسانه دولتی سوریه، سانا، گزارش داد این ساختمان در نزدیکی کنسولگری قبلی قرار دارد. یکی از اعضای هیئت جمهوری اسلامی نیز به خبرگزاری رویترز گفت، ساختمان کنسولی جدید پیشتر متعلق به یک شرکت خودروسازی ایرانی-سوری بوده است.

محل قبلی که کنار ساختمان سفارت جمهوری اسلامی در دمشق قرار داشت، هفته گذشته بر اثر یک حمله منتسب به اسرائيل ویران شد و هفت نیروی سپاه، از جمله دو فرمانده ارشد آن که در آن ساختمان ظاهرا برای جلسه‌ای حضور داشتند، کشته شدند.

فیصل مقداد وزیر امور خارجه سوریه در کنار امیرعبداللهیان که در حال پایان دادن به سفر خود در سوریه بود، در مراسم افتتاحیه ساختمان جدید کنسولگری حاضر بود. این دو سپس از یکی از مجروحان حمله ۱۳ فروردین که هنوز در بیمارستان تحت درمان بود، عیادت کردند.

مقداد در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک گفت سوریه در کنار جناح‌های «مقاومت» در منطقه - اصطلاحی که جمهوری اسلامی برای گروه‌های نیابتی خود در خاورمیانه استفاده می‌کند - می‌ایستد، اما درباره این که آیا سوریه به‌طور مستقیم پاسخ حمله اسرائيل را خواهد داد یا خیر، توضیحی نداد.

امیرعبداللهیان هم تکرار کرد اسرائیل برای ضربه زدن به ساختمان کنسولگری «مجازات» خواهد شد، اما همچون دیگر مقامات در ایران که ادعاهای مشابه و کلی و مبهمی مطرح کرده‌اند، جزئیاتی ارائه نداد.

XS
SM
MD
LG