لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۳

ترکيه به انجلینا جولی اجازه بازدید از اردوگاه آوارگان سوری را داد


ترکيه به انجلینا جولی اجازه بازدید از اردوگاه آوارگان سوری را داد
ترکيه به انجلینا جولی اجازه بازدید از اردوگاه آوارگان سوری را داد

سرکوب ناراضیان سوری از سوی نیروهای مسلح، متهم شدن جمهوری اسلامی و حزب اله لبنان به کمک درسرکوب مردم سوریه از سوی آوارگان، و وضعیت آوارگان این کشور در ترکیه از مسائلی است که در روزنامه های انگلیسی زبان بازتاب گسترده ای داشته است.

وال استریت جورنال در گزارش مبسوطی از اردوگاه آوارگان سوری در یایلاداغی ترکیه می نویسد آوارگان شعار «نه ایران، نه حزب اله، مرگ بررژیم اسد» سر داده و می گویند ایران وحزب اله لبنان از متحدان سرسخت رژیم اسد هستند. این روزنامه می افزاید گفته می شود ایران در سرکوب مخالفان دموکراسی خواه اسد شرکت دارد. تهران این ادعا را انکار می کند. این گزارش تصریح می کند دولت ترکیه به انجلینا جولی ستاره سرشناس هالیوود اجازه داده تا از اردوگاه آوارگان سوری در یایلا داغی دیدن کند.

گاردین چاپ لندن از امید مخالفان بشاراسد به کودتای ارتشیان خبر داده و می نویسد بشاراسد و برادرش ماهر بی توجه به فشار بین المللی همچنان به کشتارمردم ادامه می دهند و اکنون که شمارکشته ها از ۱۳۰۰ نفر تجاوز کرده است فعالان مخالف رژیم به این امید دل بسته اند که فرماندهان بلندپایه ارتش بجز واحد چهارم نیروهای زبده زیر فرمان ماهر اسد، که از کشتارها ناخشنودند بشاراسد را با یک کودتا کنار بزنند. هنوز مثل مورد لیبی فرماندهان ارتش به مردم نپیوسته اند اما نارضایتی ها از کشتار درمیان صفوف آنها رخنه کرده و دیر نیست که در روزهای آینده شماری از فرماندهان به مردم بپیوندند.

واشنگتن پست در سرمقاله اش با عنوان سکوت درقبال سوریه از دولت اوباما انتقاد می کند و می پرسد چه شد آن وعده اوباما مبنی بر اقدام عملی علیه سرکوب؟ پرزیدنت اوباما ماه پیش از سوریه خواسته بود کشتار مردم را متوقف سازد، زندانیان را آزاد کند و به مردم اجازه دهد تظاهرات آرام و بی خشونت برگزار کنند. اسد نه تنها هیچیک از این کارهارا نکرده است بلکه برشدت کشتارها افزوده است اما ريیس جمهوری آمریکا هنوز اقدامی انجام نداده است.

نیویورک تایمز از نامزد شدن بوثینا کامل، زن مصری برای مقام ریاست جمهوری، این کشورخبر داده و می نویسد خانم کامل گفته است برنامه من «خود مصر» است.

XS
SM
MD
LG