لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۶

افزایش دامنه سرکوب معترضان در شمال غرب سوریه


افزایش دامنه سرکوب معترضان در شمال غرب سوریه
افزایش دامنه سرکوب معترضان در شمال غرب سوریه

با ادامه عبور شهروندان سوریه از مرز ترکیه و فرار آنها به این کشور، نیروهای امنیتی سوریه حمله خود را به روستاها و شهرهای شمال غربی این کشور گسترش می دهند.

ساکنان و فعالان حقوق بشر در سوریه روز پنجشنبه اعلام کردند ارتش ده ها فروند تانک، نفربر و کامیون را در اطراف شهر خان شیخون، در استان ادلب مستقر کرده است.

عملیات نظامی در خان شیخون تازه ترین اقدام بشار اسد رییس جمهوری سوریه برای سرکوب اعتراضاتی است که حکومت ۱۱ ساله او را تهدید می کند.

فعالان به خبرگزاری آسوشیتدپرس اعلام کردند که نیروهای امنیتی سوریه، بطور تصادفی، مردان ۱۶ سال به بالا را بازداشت می کنند. آنان به این خبرگزاری گفتند که بازداشت ها در داخل و اطراف شهرهای جسر الشغور و معره النعمان متمرکز است.

جسر الشغور روز یکشنبه گذشته توسط نیروهای ویژه ارتش سوریه محاصره شد. در معره النعمان نیز ارتش سوریه برای انجام عملیاتی جدید، چندین روز است که نیروهای خود را در منطقه مستقر کرده است.

قدرت های جهانی عمدتا، سرکوب معترضان در سوریه را محکوم کرده اند.

روز پنجشنبه، بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد گفت او با آقای اسد صحبت کرده و از او درخواست کرده است «کشتار مردم را متوقف کند.»

ویکتوریا نولاند، سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا سرکوب دولتی در سوریه را «تنفر آمیز» و «وحشیانه» خواند.

وی در یک کنفرانس مطبوعاتی در روز پنجشنبه همچنین گفت ایالات متحده تماس خود را با سوری هایی که در داخل و خارج خواهان تغییر هستند افزایش داده است.

در آنکارا، که مقامات که با وظیفه مراقبت از بیش از ۸۹۰۰ آواره سوری روبرو هستند، حسن ترکمانی فرستاده بشار اسد را برای پایان دادن به کمپین نظامی علیه معترضان زیر فشار گذاشته اند.

در پی جلسه روز پنجشنبه، احمد داووداوغلو وزیر امور خارجه ترکیه گفت کشور او همچنین به حدود ۱۰ هزار نفر که در طرف سوریه ای مرز جمع شده اند کمک می کند.

XS
SM
MD
LG