لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۳۸

در سرکوب معترضان در سوريه دست کم ۶۲ نفر کشته شدند


در سرکوب معترضان در سوريه دست کم ۶۲ نفر کشته شدند
در سرکوب معترضان در سوريه دست کم ۶۲ نفر کشته شدند

در سوریه، شاهدان و فعالان می گویند روز جمعه دستکم ۶۲ تن در اعتراضات در سراسر کشور کشته شدند. نیروهای امنیتی معترضان را که به رغم سرکوب نظامی تجمع کرده بودند زیر آتش گرفتند.

بیشتر کشته شدگان از شهر درعا، کانون قیام شش هفته ای علیه بشار اسد رییس جمهوری، گزارش شده اند. شاهدان می گویند نیروهای امنیتی به سوی تظاهر کنندگان در حالی که پس از نماز جمعه جمع شده بودند، تیراندازی کردند. گزارش هایی نیز از زد و خورد در شهر حمص رسیده است.

در دمشق بیش از ۱۰ هزار فعال مخالف دولت گرد هم آمده و بزرگترین تظاهرات را در پایتخت سوریه از زمان آغاز اعتراضات در شش هفته پیش، برپا کردند. در شهرهای لاذقیه و بانیاس نیز معترضانی که علیه بشار اسد شعار می دادند به خیابان ها ریختند.

رسانه های دولتی سوریه به نقل از یک سخنگوی ارتش می گویند در آنچه او آن را یک حمله تروریستی در درعا نامید، چهار سرباز کشته شدند و دو سرباز به اسارت در آمدند. به گفته وی، مردان مسلح سحرگاه جمعه به یک پست نظامی در شهر حمله کردند.

مقام های سوریه گفته اند کشور هدف یک توطئه قرار گرفته است. آنها دسته های مسلح و رخنه گرانی را از لبنان و عراق اسلحه دریافت می کنند، مسئول تظاهرات می دانند.

پیشتر، مخالفان بشار اسد، رییس جمهوری، مردم را به شرکت در اعتراضات سراسری «روز خشم» پس از نمازهای جمعه دعوت دعوت کردند.

نمازهای جمعه به مراسمی برای ابراز هفتگی خشم و نارضایتی نسبت به دولت بشار، اسد رییس جمهوری، تبدیل شده است.

سازمان ممنوعه اخوان المسلیمن سوریه که برای نخستین بار مستقیماً به دعوت مردم به اعتراضات پیوسته است، در بیانیه ای شهروندان را تشویق کرد به خیابان ها بریزند و گفت «اجازه ندهید دیکتاتور شما را به بردگی بکشاند.»

در ژنو، شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد روز جمعه رای داد سوریه را به دلیل استفاده از نیروی مرگبار علیه غیر نظامیان محکوم کند. همچنین موافقت کرد در باره خشونت در سوریه به تحقیق بپردازد.

شورای امنیت پیشتر، در پی مقاومت متحدان سوریه در شورا - روسیه ، چین و لبنان - نتوانست با بیانیه ای که خشونت در سوریه را محکوم می کرد به توافق برسد.

از آغاز تظاهرات طرفداران دموکراسی در شش هفته پیش، تاکنون صدها تن در سوریه کشته شده اند. بیشتر خشونت ها در شهر درعا، در جنوب، که به مرکز جنبش اعتراضی تبدیل شده روی داده است.

دولت سربازان، همراه با تانک و تک تیراندازان را به درعا فرستاده است تا مردم را از خیابان ها دور نگاهدارند.

گزارش ها همچنین حاکی است که در درعا واحد های ارتش با یکدیگر درگیر شده اند، زیرا سربازان یکی از واحدها حاضر نشدند دستور تیراندازی به سوی مردم را اجرا کنند. ارتش روز چهارشنبه در بیانیه ای هرگونه شکاف در صف سربازان را تکذیب کرد.

XS
SM
MD
LG