لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۵

مروری بر مطبوعات عرب پيرامون جمعه خشم در سوريه


مروری بر مطبوعات عرب پيرامون جمعه خشم در سوريه
مروری بر مطبوعات عرب پيرامون جمعه خشم در سوريه

روزنامه های عرب زبان موضوعات اصلی روز جمعه ۹ ارديبهشت خود را به تظاهرات ضددولتی در سوريه اختصاص دادند.

روزنامه القدس، چاپ سرزمين های فلسطينی، می نويسد: «هزاران نفر در خيابان های سوريه از درعا، کانون اعتراضات، حمايت می کنند و اتحاديه اروپا برای اتخاذ تحريم عليه نظام بشار اسد تشکيل جلسه داده است. به نوشته القدس قرار بود طی سال های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۳ سوريه ۱۹۱ ميليون دلار از کميسيون اتحاديه اروپا تحت عنوان اصلاحات، توسعه منابع انرژی قابل بازيافت، تقويت جامعه مدنی و توسعه روستايی، کمک مالی دريافت کند.

الحياة، روزنامه چاپ عربستان سعودی، در مطلبی با عنوان «سوريه امروز در برابر آزمون جمعه خشم» به فعاليت اينترنتی و به ويژه فيسبوکی مخالفان سوريه، شکل گيری توافق جهانی عليه سرکوب تظاهرکنندگان سوری و اجلاس روز جمعه بروکسل در مورد سوريه پرداخته است. الحياة در ادامه می نويسد: «بزرگترين تشييع جنازه مردمی در سوريه برای سربازانی بود که به دليل سرپيچی از دستور شليک به سوی مردم، اعدام شدند.»

الشرق الاوسط چاپ لندن مطلب اصلی خود را پيش از آغاز تظاهرات جمعه با عنوان «سوريه در آستانه جمعه خشم و خبرهايی از نارضايی ارتش سوريه» به تحولات سوريه اختصاص داده بود. الشرق الاوسط سپس فرار صدها خانوار سوريه ای به سوی لبنان و توصيه عبدالله گل، رييس جمهور ترکيه، به بشار اسد را منتشر کرده است دایر بر پرهيز از بازی اتلاف وقت و لزوم اصلاحات و ايجاد تغيير.

روزنامه السياسة چاپ کويت، شروع فرار سوری ها به خارج از کشور را مهم دانسته و نوشته است: «درگيری ميان نيروهای امنيتی و تظاهرکنندگان در تلکلخ باعث فرار صدها خانوار سوری به شمال لبنان شده است.» السياسة خبر می دهد که منطقه وادی خالد در شمال لبنان با يورش آوارگان سوری مواجه شده است.

الوفد چاپ قاهره گزارش اصلی روز جمعه خود را به موضوع جلوگيری نيروهای امنيتی سوريه از برگزاری نماز جمعه در شهر درعا اختصاص داده است. به نوشته الوفد ده ها هزار تن از ساکنين درعا بدون توجه به تدابير امنيتی تظاهرات کرده و بر خواست هايشان تاکيد ورزيده اند.

روزنامه الشرق چاپ قطر در مطلبی با عنوان اعمال فشار سوريه بر کارمند دفتر شبکه تلويزيونی الجزيره، به طور مشروح به قطع آب و برق در درعا، فرار سوری ها به لبنان، هشدار ترکيه به سوريه دایر بر خودداری از خونريزی، ايجاد شکاف و اختلاف ميان حزب بعث و پديدار شدن نارضايی در ارتش سوريه پرداخته است.

XS
SM
MD
LG