لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۷

کشته شدن ۲۴ تن در ادامه تظاهرات در سوریه


تظاهرات پس از نماز جمعه در شهر بندری بانیاس - ۲۹ آوریل ۲۰۱۱
تظاهرات پس از نماز جمعه در شهر بندری بانیاس - ۲۹ آوریل ۲۰۱۱

به گفته شاهدان و فعالان در سوریه، روز جمعه دست کم ۲۴ تن کشته شدند. نیروهای امنیتی در آنجا معترضان را که علیرغم سرکوب نظامی تجمع کرده بودند زیر آتش گرفتند.

بیشتر کشته شدگان در شهر درعا، کانون قیام شش هفته ای علیه بشار اسد رییس جمهوری روی داد. گزارش رسیده در شهر حمص نیز زد و خوردهایی درگرفته است.

روز جمعه اعتراضات گسترده ای برپا شد. در دمشق بیش از ۱۰هزار نفر بزرگترین تظاهرات در پایتخت سوریه را از زمان آغاز اعتراضات در شش هفته پیش، برپا کردند.

به گزارش منابع پزشکی و شاهدان، در شهر درعا در جنوب تعدادی کشته شدند. نیروهای امنیتی هزاران روستایی را که در پی برگزاری نماز جمعه به خیابان ها ریخته بودند، به گلوله بسته و دست کم دو تن را کشتند.

رسانه های دولتی سوریه به نقل از یک سخنگوی ارتش در آنچه او آن را یک حمله تروریستی در درعا نامید، می گویند چهار سرباز کشته و دو سرباز به اسارت در آمدند. به گفته او، مردان مسلح سحرگاه جمعه به یک پست نظامی درشهر حمله کردند.

در این میان گزارش های منابع خبری غربی به نقل از شاهدان حاکی است که نیروهای امنیتی در شهر ساحلی لاذقیه به روی معترضان آتش گشوده و در همین حال در درعا سربازان در تلاش برای جلوگیری از اعتراض، تیرهای هوایی شلیک کردند.

پیشتر، مخالفان بشار اسد رییس جمهوری، مردم را به شرکت در اعتراضات سراسری «روز خشم» پس از نمازهای جمعه دعوت دعوت کردند. نمازها به مراسمی برای ابراز هفتگی خشم و نارضایتی نسبت به دولت بشار اسد رییس جمهوری تبدیل شده است.

سازمان ممنوعه اخوان المسلیمن سوریه، که برای نخستین بار مستقیما به دعوت مردم به اعتراضات پیوسته است، در بیانیه ای شهروندان را تشویق کرد به خیابان ها بریزند و گفت «اجازه ندهید دیکتاتور شما را به بردگی بکشاند.»

در ژنو، شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد بحث درباره قطعنامه ای را آغاز کرده است که می خواهد کمیسیون مستقلی درباره اتهامات نقض حقوق بشر در سوریه تحقیق کند.

شورای امنیت پیشتر، در پی مقاومت متحدان سوریه در شورا - روسیه ، چین و لبنان - نتوانست در بیانیه مشترکی که خشونت در سوریه را محکوم می کرد به توافق برسد.

از آغاز تظاهرات طرفداران دموکراسی در شش هفته پیش، تاکنون صدها تن در سوریه کشته شده اند. بیشتر خشونت در شهر درعا، در جنوب، که به مرکز جنبش اعتراضی تبدیل شده روی داده است.

سربازان با تانک ها و تک تیراندازان از سوی دولت به درعا فرستاده شده اند تا مردم را از آمدن به خیابان ها دور نگاهدارند.

گزارش ها همچنین حاکی است که در درعا واحدهای ارتش با یکدیگر در گیر شده اند، زیرا سربازان یک واحد حاضر نشدند دستور تیراندازی به سوی مردم را اجرا کنند. ارتش روز چهارشنبه در بیانیه ای هرگونه شکاف در صف سربازان را تکذیب کرد.

XS
SM
MD
LG