لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۵

تاکید مخالفان بر کناره گیری فوری اسد


مخالفان دولت سوریه در آنتالیا، ترکیه - ۲ ژوئن ۲۰۱۱
مخالفان دولت سوریه در آنتالیا، ترکیه - ۲ ژوئن ۲۰۱۱

۳۰۰ تن از شخصیت ها و فعالان سیاسی مخالف دولت سوریه، اجلاس دو روزه خود را در ترکیه با درخواست برای کناره گیری فوری بشار اسد، رییس جمهوری سوریه پایان دادند.

این درخواست روز پنجشنبه در یک بیانیه مشترک و درحالی که نیروهای سوری به خشونت علیه معترضان ادامه می دادند، اعلام شد.

در این بیانیه آمده است ما متعهد می شویم برای به زیر کشیدن رژیم اسد به مبارزه ادامه دهیم و برای برگزاری انتخابات جدید و پایان بخشیدن به دیکتاتوری تلاش کنیم. آنان پیشتر، عفو عمومی اسد را نیز رد کرده بودند.

در حالی که شخصیت های اپوزیسیون سوریه در شهر آنتالیای ترکیه نشست خود را تشکیل داده بودند، گروه کوچکی از حامیان دولت سوریه در نزدیکی این نشست تظاهراتی برگزار کردند و اتحاد خود را با آقای اسد بیان کرددند.

در واشنگتن، هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا روز پنجشنبه گفت دولت اسد تقریبا مشروعیت خود را از دست داده است. وی تصریح کرد جامعه بین المللی به اندازه کافی برای نحوه مقابله با اقدام های سرکوبگرانه دولت سوریه هنوز متحد نیست.

در همین حال مشاوران ویژه سازمان ملل متحد نگرانی عمیق خود را از کشته شدن مردم سوریه ابراز داشته اند.آنان روز پنجشنبه در بیانیه ای گفتند حملات نیروهای امنیتی به شهروندان غیر مسلح نگران کننده است.

این در حالی است که فعالان حقوق بشر در سوریه می گویند روز پنجشنبه در گلوله باران شهر رستن در مرکز کشور دست کم ۱۵ تن کشته شدند. روز چهارشنبه گروه های هوادار حقوق بشر تعداد کشته شدگان در جریان سرکوب در این منطقه را بیش از ۴۱ تن از جمله دو دختر جوان اعلام کردند. حمله نیروهای دولتی بر شهرک های اطراف شهر حمص متمرکز شده و اکثر قتل های روزهای اخیر در راستان رخ داده است.

برخی رهبران مخالفان می گویند فراخوان تظاهرات روز جمعه برای تجلیل از کودکان کشته شده در این قیام خونین است. از جمله پسر ۱۳ ساله ای که گفته می شود توسط نیروهای امنیتی شکنجه شده و به قتل رسیده است.

مقام های دولتی این اتهام را رد کرده اند گروه های طرفدار حقوق بشر می گویند از زمان آغاز اعتراضات علیه بشار اسد، دست کم هزار تن کشته شده که در این میان ۲۵ کودک به چشم می خورد. تایید این گزارش ها با توجه به منع حضور خبرنگاران خارجی در این کشور دشوار است.

دولت روز چهارشنبه صدها زندانی سیاسی را یک روز پس از اعلام عفو عمومی از سوی بشار اسد آزاد کرد. این اقدام کوششی برای جلب رضایت معترضانی است که خواستار استعفای او هستند. آمریکا و فرانسه گفته اند عفو، کافی نیست.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا می گوید تلاش رییس جمهوری سوریه ناقص است و باید همه زندانیان سیاسی آزاد شوند. آلن ژوپه وزیر امور خارجه فرانسه نیز گفته است مقام های سوری باید فراتر از یک عفو ساده گام پیش بگذارند.

روز چهارشنبه رییس جمهوری سوریه از تشکیل کمیته ای برای فراهم ساختن مقدمات گفتگوی ملی خبر داد. رسانه های دولتی به نقل از وی می گویند در این گفتگو ها مسائل مربوط به اوضاع اجتماعی، اقتصادی و سیاسی سوریه مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

XS
SM
MD
LG