لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۱۲

ناراضیان سوری پیشنهاد بخشودگی دولت را رد می کنند


ناراضیان سوری پیشنهاد بخشودگی دولت را رد می کنند
ناراضیان سوری پیشنهاد بخشودگی دولت را رد می کنند

رهبران مخالف دولت سوریه که در جلسه ای در ترکیه شرکت دارند، پیشنهاد بخشودگی عمومی بشار اسد رییس جمهوری را رد کرده اند و می گویند آنان به تلاش برای تغییر رژیم ادامه خواهند داد.

روز چهارشنبه بیش از ۳۰۰ ناراضی سوری در کنفرانسی در شهر آنتالیا جمع شدند. گردهمایی یک روز پس از آن تشکیل می شود که اسد به مخالفان دولت، از جمله اخوان المسلمین، پیشنهاد بخشودگی کرد.

در این میان، سازمان دیده بان حقوق بشر می گوید گزارش هایی از قتل ها و شکنجه های اخیر توسط سربازان سوریه در اختیار دارد که ممکن است آنها را به عنوان جنایت علیه بشریت توجیه کند.

این سازمان، که دفتر مرکزی آن در نیویورک قرار دارد، روز شنبه گزارشی بر اساس بیش از ۵۰ مصاحبه با قربانیان و شاهدان خشونت منتشر کرد که بر شهر درعا متمرکز است و در آن گفته می شود در آنجا نیروهای امنیتی برخی از شدیدترین خشونت ها را علیه مردم از زمان آغاز اعتراضات در ماه مارس مرتکب شده اند.

گزارش گفته های شاهدان درباره ضرب و شتم، شکنجه با استفاده از شوک الکتریکی و بازداشت بیماران را نقل می کند و از دولت سوریه می خواهد برای متوقف ساختن استفاده از زور بیش از اندازه، گام های فوری بردارد.

تایید مستقلانه گزارش های شاهدان و نیز گزارش های رسمی، دشوار است زیرا دولت سوریه زمانی کوتاه پس از آغاز نا آرامی ها ورود بیشتر خبرنگاران را به کشور ممنوع ساخت.

مخالفان که خواهان اصلاحات دمکراتیک و پایان حکومت دیکتاتوری ۱۱ ساله بشار اسد هستند، از ماه مارس تقریبا روزانه در تظاهرات اعتراضی شرکت داشته اند. گروهای طرفدار حقوق بشر می گویند نیروهای امنیتی اسد در تلاش برای درهم شکستن قیام، بیش از یک هزار تن را کشته و ۱۹ هزار نفر را بازداشت کرده اند.

XS
SM
MD
LG