لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۰

تظاهرات ضددولتی در سوريه شدت گرفته است


تظاهرات ضددولتی در سوريه شدت گرفته است
تظاهرات ضددولتی در سوريه شدت گرفته است

گزارش ها از سوريه حاکی از تظاهرات ضددولتی در پايتخت و ديگر شهرهای آن کشور است. خبر قتل و شکنجه يک نوجوان سيزده ساله به خشم تظاهرکنندگان افروده است.

فيلم هايی که با دوربين های غيرحرفه ای گرفته شده هزاران تظاهرکننده را نشان می دهد که در راهپيمايی مخالفان دولت شرکت می کنند. تصاوير منتشر شده اعتراض های ضد دولتی در شهرهای ادلب، حمص و دمشق را به نمايش می گذارد.

انتشار تصاوير جسد حمزه الخطيب، نوجوان سيزده ساله، در شبکه يوتوب به خشم مردم سوريه افزوده است.

حمزه بيش از يک ماه پيش در تظاهراتی در شهر درعا ناپديد شد و هفته گذشته، جسد مثله شده او به خانواده اش تحويل داده شد.

هم اکنون حمزه به نماد قيام مردم سوريه برای پايان دادن به حکومت بشار اسد تبديل شده است.

دولت دمشق مسؤليت شکنجه و قتل حمزه را نپذيرفته و دستور به پيگيری موضوع داده است.

در همين حال دولت اسد برای آرام کردن خشم عمومی در روز چهارشنبه صدها نفر از زندانيان سياسی را آزاد کرد. همچنين دولت کميته ای تشکيل داده تا شرايط را برای بررسی آينده سياسی کشور فراهم کند.

هر چند آزادی زندانيان سياسی از سوی دولت سوريه اقدام بی سابقه ای به شمار می آيد ولی اين امر باعث کاهش خشم معترضان نشده است.

روز چهارشنبه، در واکنش به قتل حمزه الخطيب، صدها تن از شهروندان اردنی و سوری در مقابل سفارت سوريه در امان، پايتخت اردون، تجمع کردند. تظاهرکنندگان سوری می گويند پس از قتل حمزه حرف ما به بشار اسد اين است که مردم از حکومت تو بيزارند و تو بايد بروی.

گفته می شود بيش از هزار نفر در اعتراض های ضددولتی ماه های اخير در سوريه کشته شده اند و دستکم بيست و پنج کودک هم در ميان کشته شدگان هستند.

فعالان سياسی سوری گزارش می دهند در روزهای اخير دولت به حملات خود عليه معترضان ادامه داده است اين منابع از حمله نيروهای امنيتی در دو شهر در مناطق مرکزی و جنوبی سوريه خبر می دهند که به کشته شدن ده ها نفر انجاميده است.

از سوی ديگر گروههای مدافع حقوق بشر می گويند نيروهای امنيتی سوريه در عمليات سرکوبگرانه اخير خود عليه معترضين آزاديخواه ۴۱ غير نظامی، از جمله دو دختر نوجوان، را در نواحی مرکزی و جنوبی کشور کشته اند. اين گروهها می گويند نيروهای انتظامی دولت سوريه تا کنون بيش از ۱۰ هزار نفر را بازداشت کرده اند.

XS
SM
MD
LG