لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۰

موافقت مشروط گروه اصلی اپوزیسیون سوریه با اجرای آتش بس


گروه اصلی مخالفان بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه روز شنبه گفت "در اصول" آماده اجرای مفاد یک آتش بس موقت و مشروط است.

این گروه پس از آن که درگیری ها پس از زمان تعیین شده برای آغاز آتش بس موقت ادامه یافت، از روسیه و دولت سوریه بابت ادامه درگیری ها به شدت انتقاد کرد.

گروه "کمیته عالی مذاکرات" که مورد حمایت عربستان سعودی است، با این حال در بیانیه ای گفت هرگونه آتش بس احتمالی مستلزم این است که دولت سوریه ابتدا به محاصره مناطق تحت کنترل شورشیان پایان دهد و هزاران نفری را که در زندان ها هستند، آزاد کند.

به گزارش آسوشیتدپرس، بیانیه "کمیته عالی مذاکرات" به دنبال نشست روز شنبه گروه های اپوزیسیون سوری در ریاض صادر شد. آنها در این روز وضعیت سوریه را پس از پایان مهلت تعیین شده از سوی قدرت های جهانی برای آغاز آتش بس، بررسی کردند.

در نشستی که ۲۳ بهمن ماه (۱۲ فوریه) در مونیخ و با شرکت هجده کشور حامی و مخالف دولت بشار اسد برگزار شد، توافق شده بود که طی یک هفته دو طرف درگیر ترک مخاصمه کنند. اما با حملات توپخانه ای ترکیه به مواضع کردهای سوری و حملات هوایی روسیه به مواضع مخالفان دولت بشار اسد، این آتش بس هرگز آغاز نشد.

پیشتر نیز در روز جمعه استفان دمیستورا فرستاده سازمان ملل متحد در امور سوریه گفته بود که برای او واقعا امکان پذیر نیست طرف های درگیر در جنگ سوریه را آنطور که قبلا امیدوار بود، تا ۶ اسفند (۲۵ فوریه) برای مذاکرات صلح گرد هم آورد.

"کمیته عالی مذاکرات" گفته است هرگونه آتش بس باید شامل فعالیت های روسیه و ایران، حامیان اصلی بشار اسد نیز باشد. روسیه گفته است به هدف قرار دادن "تروریست ها" ادامه می دهد.

در همین حال، سخنگوی رئیس جمهوری روسیه روز شنبه نارضایتی ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری این کشور را از رد شدن قطعنامه پیشنهادی شورای امنیت سازمان ملل برای توقف حملات توپخانه ای ترکیه به شمال سوریه ابراز کرد. پیش نویس این قطعنامه را روز جمعه روسیه در شورای امنیت ارائه داد اما فرانسه فورا آن را رد کرد. در این پیش نویس نامی از ترکیه نیامده بود.

XS
SM
MD
LG