لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۱ ایران ۱۸:۰۵

در آستانه نشست سازمان ملل؛ مذاکره آمریکا و روسیه برای رسیدن به نقطه مشترک درباره سوریه


ساختمان های ویران شده در حلب.

مقامات نظامی آمریکا و روسیه در ژنو درباره بحران سوریه گفتگو کردند. این مذاکرات که پیش از گفتگوهای وسیع تری در روز جمعه انجام شد، به گفته دیپلمات ها، در تلاشی برای تضمین "ترک مخاصمه" در سوریه صورت گرفت.

این گفتگوی دو جانبه از پیش اعلام نشده، با هدف نزدیکتر کردن مواضع مسکو و واشنگتن پیش از یک نشست روز جمعه سازمان ملل صورت گرفت که آمریکا و روسیه به طور مشترک ریاست آن را برعهده دارند.

به گزارش رویترز، یک دیپلمات که مایل به افشای نامش نبود، گفت ایده کلی گفتگوی آمریکا و روسیه رسیدن به یک دیدگاه مشترک بود. او گفت سازمان ملل متحد خواهان آتش بس و اجرای آن می شود و با طرف های مختلف در این باره گفتگو می کند.

یک سخنگوی سازمان ملل متحد گفت استفان د میستورا، فرستاده سازمان ملل متحد در امور سوریه نیز که از دمشق بازگشته، در جلسه گفتگوی دیپلمات های روس و آمریکایی شرکت کرد.

نشست عمده بین المللی روز جمعه درباره سوریه، عصر روز جمعه در سازمان ملل برگزار می شود.

خبرگزاری روسی اینترفاکس روز پنجشنبه به نقل از معاون وزیر امورخارجه روسیه گزارش داد که مسکو امیدوار است توافق در مورد آتش بس در سوریه روز جمعه حاصل شود.

حمایت هوایی روسیه از ارتش سوریه، به دولت بشار اسد در جنگ با شورشیان سوری مورد حمایت غرب، کمک کرده است. روسیه اما می گوید که در حملات خود گروه های تروریستی از جمله داعش را هدف قرار می دهد.

XS
SM
MD
LG