لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۸

یک گروه کرد مسئولیت انفجار آنکارا را بر عهده گرفت


صحنه انفجار خودروی بمبگذاری شده نزدیک جند دستگاه اتوبوس نظامی در آنکارا - ۲۸ بهمن ۱۳۹۴
صحنه انفجار خودروی بمبگذاری شده نزدیک جند دستگاه اتوبوس نظامی در آنکارا - ۲۸ بهمن ۱۳۹۴

یک گروه مسلح کردی که زمانی وابسته به حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) بود، روز جمعه مسئولیت انفجار انتحاری اخیر در پایتخت ترکیه را بر عهده گرفت.

به گزارش خبرگزاری رویترز، گروه "بازهای آزادی کردستان" (TAK) در بیانیه‌ای که بر روی وبسایت خود منتشر کرده، می‌گوید انفجار چهارشنبه در واکنش به سیاست‌های رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه صورت گرفت.

یک خودروی بمب‌گذاری شده چهارشنبه شب در نزدیکی چند دستگاه اتوبوس نظامی در قلب منطقه اداری آنکارا منفجر شد و در اثر آن ۲۸ نفر جان خود را از دست داده و ده‌ها نفر هم زخمی شدند.

آنکارا کردهای سوریه را به همکاری با حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) متهم می کند و آنها را مسئول انفجار چهارشنبه دانسته است؛ اتهامی که آنها رد کردند. ترکیه و ایالات متحده پ.ک.ک را سازمانی تروریستی می دانند.

احمد داوود اغلو نخست وزیر ترکیه پیشتر از شناسایی بمب‌گذار انتحاری خبر داده و وی را یک شهروند سوری به نام صالح نجار معرفی کرد که به گفته او در "یگان‌های مدافع خلق"، گروه‌ شبه نظامی کرد سوریه، عضویت داشته است.

ترکیه "یگان‌های مدافع خلق" را نیز به دلیل ارتباط با پ.ک.ک، یک گروه تروریستی می داند و پس از انفجار چهارشنبه از هپیمانان غربی خود، به ویژه آمریکا، انتقاد کرد که چرا این گروه و حزب دموکراتیک کردهای سوریه را "تروریست" معرفی نمی‌کنند.

با این حال، به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، "بازهای آزادی کردستان" عامل انفجار را عبدالباقی سونمز معرفی کرده و می گوید حمله "به تلافی کشتار غیرنظامیان بی دفاع" صورت گرفته است. احتمالا اشاره این گروه، حملات اخیر نیروهای امنیتی ترکیه در شهرستان کردنشین جیزره در استان شرناق ترکیه است.

این گروه همچنین تهدید کرده است که چنین حملاتی در آینده نیز رخ خواهد داد.

گروه "بازهای آزادی کردستان" پیشتر در اوایل دی ماه نیز مسئولیت یک حمله دیگر در فرودگاه دوم شهر استانبول، صبیحه گوکجن، را به عهده گرفته بود.

XS
SM
MD
LG