لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۵

فرستاده سازمان ملل: مذاکرات صلح سوریه هفته آینده برگزار نمی شود


استفان د میستورا
استفان د میستورا

استفان د میستورا، فرستاده سازمان ملل متحد در امور سوریه گفت مذاکرات صلح سوریه که او امیدوار بود هفته آینده ۶ اسفند ماه (۲۵ فوریه) در ژنو ادامه یابد، برگزار نمی شود.

یک روزنامه سوئدی این مطلب را به نقل از استفان د میستورا در روز جمعه منتشر کرد. ناامیدی او در شرایطی بیان می شود که ترکیه حملات توپخانه ای خود به مناطق عمدتا تحت کنترل کردها در شمال سوریه را شدت بخشیده است.

ترکیه سال گذشته به خاطر واکنش نشان ندادن به حمله داعش به شهر کردنشین کوبانی در شمال سوریه مورد انتقاد قرار گرفته بود. این کشور اخیرا نیز و در پی پیشروی گروه کردی "یگان مدافعان خلق" در جنگ با شبه نظامیان مخالف دولت بشار اسد، مواضع این گروه را در سوریه مورد حمله قرار داده است.

ترکیه می گوید به کردها اجازه نمی دهد شهر اعزاز در شمال سوریه را که در دست مخالفان بشار اسد است، تصرف کنند. کردهای سوریه و ارتش این کشور که از پشتیبانی نیروی هوایی روسیه برخوردار است، اخیرا در جنگ با مخالفان مسلح دولت اسد به پیشروی های عمده ای در شمال سوریه دست یافته اند. ترکیه و عربستان سعودی از مخالفان بشار اسد حمایت می کنند.

ترکیه کردهای سوریه را متهم کرده است که می خواهند دست به پاکسازی قومی در شمال سوریه بزنند.

شورای امنیت، آمریکا و فرانسه از ترکیه خواسته اند به حملات خود پایان دهد. آمریکا همچنین از کردهای سوری که متحد آمریکا در جنگ با داعش هستند، خواسته است از ادامه تصرف قلمرو خودداری کنند.

ترکیه "یگان مدافعان خلق" را به همکاری با سازمان "حزب کارگران کردستان" در ترکیه متهم می کند که این کشور آن را سازمانی تروریستی می داند.

XS
SM
MD
LG