لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۲۱

کاخ سفید: «اسد باید پاسخگوی رفتار سبعانه با سوریان باشد»


یک شهروند سوری تبار مخالف اسد، پرچم موسوم به «پرچم آزادی سوریه» را نزدیک کنگره آمریکا برافراشته است. واشنگتن، عکس از آرشیو
یک شهروند سوری تبار مخالف اسد، پرچم موسوم به «پرچم آزادی سوریه» را نزدیک کنگره آمریکا برافراشته است. واشنگتن، عکس از آرشیو

بن بست دیپلماتیک و تداوم خشونت در سوریه باعث تغییر رویکرد آمریکا شده و سوریه بار دیگر در میان اولویتهای مهم اوباما جای گرفته است.

در پی نافرجام ماندن مذاکرات صلح سوریه با میانجیگری سازمان ملل، باراک اوباما تمرکز بر تداوم خشونت خونبار در این کشور را افزون کرده است.

بن بست دیپلماتیک در روند گفت و گوهای صلح سوریه به آن انجامیده که ایالات متحده رویکردش را در قبال سوریه تغییر دهد و تداوم خشونت خونبار در آن کشور را بار دیگر در میان اولویت های مهم دولت اوباما جای دهد.

رئیس جمهوری آمریکا در این خصوص گفته است:«گام هایی ضروری باید بی درنگ برداشته شود تا رژیم اسد بیشتر تحت فشار قرار گیرد، پس از آن نیز همراه کشورهای دیگری که خواهان پایان گرفتن بحران خونبار سوریه هستند، می کوشیم تا راه حلی دیپلماتیک برای پایان یافتن این بحران بیابیم.»

سخنان تازه آقای اوباما در این باب، به دنبال اظهارات تازه اخضر ابراهیمی مطرح می شود که گفت روزهای متوالی مذاکره میان نمایندگان دولت سوریه و نمایندگان ائتلاف اپوزیسیون به بن بست رسید و بدون نتیجه پایان گرفت. آقای ابراهیمی فرستاده ویژه سازمان ملل متحد به گفت و گوهای صلح سوریه است.

در این میان، برخی قانونگذاران آمریکایی، از جمله سناتور جمهوریخواه جان مک کین، خواهان تمرکز بیشتر دولت آمریکا بر تلاش برای برقراری صلح در سوریه هستند. آقای مک کین طی اظهاراتی تازه در مورد سوریه گفته است:«پرزیدنت اوبامایی که گفت ادامه سلطه خونبار تمامت خواهان را بدون مجازات، نمی پذیرد، کجاست؟ خشم و شرممان کجا رفته؟»

سناتور مک کین از مدت ها پیش خواهان تعیین منطقه پرواز ممنوع در حریم هوایی سوریه شده که تاکنون به اجرا درنیامده است.

جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید، در واکنش به اظهارت جان مک کین گفت:«نمی دانم [مک کین] در پی چیست. می خواهد آمریکا بر سر سوریه بمب بریزد؟ یا آن کشور را اشغال کند؟ نمی دانم منظور ایشان دقیقاً چیست.»

آقای کارنی در ادامه سخنان خود در این باب دیپلماسی را بهترین شیوه دستیابی به صلح در سوریه خواند و تاکید کرد که دولت اوباما خواهان پاسخگویی دولت اسد در قبال بی رحمی در حق سوریان خواهد شد.»

سخنگوی کاخ سفید افزود: «اسد باید پاسخگوی رفتار سبعانه با شهروندان سوری باشد.»
XS
SM
MD
LG