لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۵

گفتگوهای صلح سوریه بدون پیشرفت پایان می یابد


اخضر ابراهیمی (راست) و وندی شرمن معاون وزیر امورخارجه آمریکا
اخضر ابراهیمی (راست) و وندی شرمن معاون وزیر امورخارجه آمریکا
آخرین دور مذاکرات صلح میان دولت سوریه و مخالفان قرار است روز جمعه در ژنو پایان یابد و به نظر می رسد، این مذاکرات هیچ پیشرفتی برای پایان دادن به جنگ داخلی ۳ ساله در این کشور نداشته است.

هر دو طرف درگیر حتی بر سر موضوع مذاکرات که در ماه ژانویه آغاز شد اختلاف دارند و مشخص نیست آیا در آینده دور سوم مذاکرات صلحی برگزار خواهد شد یا خیر.
اخضر ابراهیمی، فرستاده سازمان ملل متحد که نقش میانجی را دارد، روز پنجشنبه پس از دیدار با دیپلمات های روسیه و آمریکا گفت پیشرفت چندانی در مذاکرات بدست نیامده است.

او گفت «شکست همیشه به صورت ما خیره می شود.»
او گفت اگر امکانی برای پیشرفت وجود داشته باشد، سازمان ملل متحد هر اقدامی که بتواند انجام می دهد.

اپوزیسیون سوریه این هفته پیشنهاد تشکیل دولت انتقالی داد و از آنجایی که نامی از بشار اسد در طرح خود نبرده بود، ناظران آن را به عنوان مصالحه ای از سوی اپوزیسیون در نظر گرفتند، چرا که مخالفان اصرار داشته اند به جز برکناری بشار اسد به گزینه دیگری راضی نیستند.

اما دمشق حتی حاضر به گفتگو درباره این طرح نشد و آن را اقدامی برای منحرف کردن طرح مبارزه با تروریسم خواند. دمشق مبارزه با تروریسم را هدف اصلی مذاکرات صلح می داند.
انتظار می رود ابراهیمی با دولت سوریه و مخالفان در روز جمعه نشست های جداگانه ای برگزار کند.
همچنین روز جمعه اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد به بحث درباره پیش نویس قطعنامه ای که در آن نسبت به وضعیت غیرنظامیان تحت محاصره نیروهای سوریه هشدار می دهد، ادامه می دهند.

روسه متحد اصلی سوریه تهدید کرده است که این قطعنامه را وتو می کند و آن را اقدامی یک طرفه علیه دولت بشار اسد می خواند.
XS
SM
MD
LG