لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۲۷

کری: روسیه اجازه می دهد سوریه روش نظامی را دنبال کند


جان کری، وزیر امورخارجه آمریکا گفت دولت سوریه تلاش می کند به پیروزی نظامی بر اپوزیسیون دست یابد و روسیه به بشار اسد اجازه می دهد در این مسیر گام بر دارد.

آقای کری روز دوشنبه در جاکارتا، پایخت اندونزی گفت استراتژی سوریه در ادامه استفاده از بمب های بشکه ای علیه غیرنظامیان روشن است و ارسال تسلیحات از روسیه به اسد کمک می کند که به جای یک پایان سیاسی، جنگ داخلی سوریه از روش نظامی پایان دهد.

وزیر امورخارجه آمریکا گفت: «کاملا روشن است که بشار اسد تلاش می کند در میدان جنگ به پیروزی برسد به جای آنکه با نیت خوب پای میز مذاکرات حاضر شود.»

وزیر امور خارجه آمریکا، رئیس جمهوری سوریه را در به بن بست رسیدن مذاکرات ژنو-۲ ِ مقصر دانست و گفت هنوز سیاست آمریکا در مورد چگونگی حل این بحران تغییری نکرده است: «ما هنوز معتقدیم بحران سوریه راه حل نظامی ندارد و باید مسئله بطور سیاسی حل و فصل شود. اما در حال حاضر بشار اسد در راستای قول داده شده و استاندارد تعیین گشته توسط روسها و خود رژیم که اعلامیه ژنو-۱ اساس مذاکرات خواهد بود، عمل نکرده است.»


جان استرن، خبرنگار صدای آمریکا که جان کری را همراهی می کند، به نقل از وزیر امورخارجه گفت به نظر آمریکا، راه حل نظامی بشار اسد، از ایران، حزب الله و روسیه مورد حمایت قرار می گیرد و روسیه باید به این روند که خود بخشی از مشکل سوریه باشد، پایان دهد و باید یک نقش فعالتری برای رسیدن به یک راه حل سیاسی بر عهده بگیرد.

دومین دور مذاکرات صلح سوریه، بدون هیچ توافقی در ژنو پایان یافت. هنوز دور سومی برای گفتگوهای صلح سوریه در نظر گرفته نشده است.
جان کری روز دوشنبه به ابوظبی سفر می کند و انتظار می رود او در آنجا با مقامات امارات درباره سوریه، برنامه اتمی ایران، و روند صلح خاورمیانه گفتگو کند.
XS
SM
MD
LG