لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۵

حمله زمینی نیروهای دولت سوریه به غوطه شرقی با وجود آتش‌بس شورای امنیت


به رغم طرح روسیه برای آتش بس در سوریه، منطقه غوطه شرقی در حومه دمشق شاهد حمله نیروهای زمینی دولت سوریه است.

به گزارش رویترز، ناظران جنگ و منابع مختلف در دو طرف درگیر می گویند نیروهای زمینی دولت سوریه روز چهارشنبه به حاشیه منطقه غوطه شرقی، منطقه ای که تحت کنترل شورشیان مخالف دولت بشار اسد، حمله کردند.

غوطه شرقی در محاصره بوده است. روسیه در طرح خود خواستار آتش بس به مدت پنج ساعت در روز شده است.

صدها نفر از مردم سوریه در بمباران ۱۱ روزه غوطه شرقی کشته شده اند. غوطه شرقی منطقه ای است که شهرک ها و زمین های کشاورزی حومه دمشق را در خود جای داده است.

یورش اخیر نیروهای دولتی به این منطقه از شدیدترین اقدامات نیروهای سوری در جریان جنگ داخلی این کشور بوده است.

شورای امنیت سازمان ملل متحد، با رای اعضای خود از جمله روسیه، قطعنامه ای را روز شنبه تصویب کرد که خواستار اجرای آتش بس سراسری ۳۰ روزه در سوریه شد، اما این آتش بس اجرا نشده است. مسکو و دمشق می گویند که آنها با اعضای گروه های غیرقانونی تروریستی در جنگ هستند که آتش بس شامل آن گروه ها نمی شود.

روسیه در عوض طرح آتش بس منطقه ای پنج ساعت در روز را پیشنهاد کرده است تا به گفته مسکو، مسیری برای ارسال کمک های انسانی به غیرنظامیان غوطه شرقی ایجاد شود. اولین روز اجرای چنین آتش بسی، روز سه شنبه با شکست مواجه شد.

مسکو و دمشق شورشیان را متهم کرده اند که با حمله به مسیر ترک غوطه شرقی، مانع خروج غیرنظامیان از منطقه می شوند؛ شورشیان این اتهام را تکذیب می کنند و می گویند مردم از ترس دولت منطقه را ترک نمی کنند.

یک فرمانده ارشد نظامی آمریکا روز سه شنبه در گنگره این کشور دولت روسیه را متهم کرد که با مهار نکردن بشار اسد، هم آتش نشان و هم آتش افروز سوریه شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG