لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۷

بالاخره غوطه در سوریه رنگ آتش‌بس را دید؛ آتش‌بس چند ساعته به دستور پوتین


سه روز بعد از تصویب قطعنامه آتش بس سوریه در شورای امنیت، به دستور رئیس جمهوری روسیه آتش بس چند ساعته در منطقه غوطه شرقی برقرار شد.

در سه روز گذشته نیروهای بشار اسد با حمایت روسیه به منطقه غوطه شرقی حملات هوایی داشتند.

غوطه شرقی در نزدیکی دمشق پایتخت سوریه در اختیار گروههای مخالف اسد است و از هفته پیش هدف حملات شدید دولت سوریه و روسیه قرار گرفته است. نیروهای دولت بشار اسد بمباران غوطه که به دست مخالفان است را از یکشنبه هفته گذشته آغاز کردند که در این یک هفته تعداد کشته ‏های حملات هوایی ارتش سوریه به ناحیه غوطه شرقی در نزدیکی دمشق، به بیشتر از ۵۰۰ نفر رسید. حداقل ۱۲۷ نفر از کشته‌ها کودک هستند.

با دستور ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه از روز سه شنبه ۹ صبح به وقت محلی آتش بس چند ساعته روزانه تا ساعت ۲ عصر برقرار می شود تا امکان کمک رسانی و تخلیه غیرنظامیان فراهم گردد.

با اینکه این آتش بس از امروز شروع شد اما صلیب سرخ می گوید هنوز امکان امداد رسانی نیست چون گذرگاهی که قرار بود برای تخلیه غیرنظامیان در نظر گرفته شود هنوز ایجاد نشده است.

بعد از اعتراض جامعه جهانی روز شنبه در نهایت شورای امنیت به برقراری آتش‌بس فوری یک ماهه در سوریه رای داد اما هنوز حملات محدودی به غوطه شرقی ادامه دارد.

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد روز دوشنبه گفت، قطعنامه های شورای امنیت زمانی معنی دار است که تمام و کمال به مورد اجرا گذاشته شوند.

دبیرکل سازمان ملل روز دوشنبه در ژنو با اشاره به ادامه خشونت ها در منطقه غوطه شرقی بر ضرورت اجرائی شدن قطعنامه شورای امنیت برای جدائی سازی نیروها و آتش بس کوتاه مدت در سوریه تاکید کرد.

دولت روسیه که در بحران سوریه از بشار اسد حمایت می‌کند، با طرح نگرانی‌های خود در شورای امنیت مانع دستیابی به یک همگرایی و تصویب قطعنامه آتش بس شده بود.

در همین زمینه، خانم هیلی گفته بود که روسیه از رای گیری درباره قطعنامه آتش بس در شورای امنیت جلوگیری کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG