لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۰

درخواست تحقیق سازمان ملل درباره خشونت های ارتش سوریه


درخواست تحقیق سازمان ملل درباره خشونت های ارتش سوریه
درخواست تحقیق سازمان ملل درباره خشونت های ارتش سوریه

مقام ارشد حقوق بشر سازمان ملل متحد خواستار تحقیقات کامل درباره اتهامات آزارها و بدرفتاری های گسترده در سوریه در جریان سرکوب ناراضیان شده است.

ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر روز چهارشنبه همچنین بار دیگر از مقام های سوریه خواست به هیات حقیقت یاب سازمان ملل متحد اجازه دهند در کشور به تحقیق بپردازد. دفتر پیلای گزارشی منتشر کرد که به اتهامات علیه نیروهای سوریه از جمله استفاده بیش از اندازه از زور علیه شهروندان، بازداشت های خودسرانه و شکنجه استناد می کند. در گزارش آمده است استفاده از مهمات واقعی علیه شهروندان مهمترین اتهام است.

گزارش سازمان ملل متحد در حالی منتشر می شود که ارتش سوریه دامنه سرکوب مخالفان را در منطقه ای در شمال کشور در نزدیکی مرز ترکیه توسعه داده و موجب شده است هزاران سوری به ترکیه فرار کنند.

روز چهارشنبه نیروها نظامی برای ورود به شهر «معرت النعمان» آماده می شوند. شاهدان و فعالان گفتند تانک ها شهر را محاصره کرده اند.

در این میان، مقام های ترک می گویند شمار سوری هایی که از مرز گذشته اند به ۸۵۰۰ نفر رسیده است. رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه قرار است با یک فرستاده سوریه ملاقات کند و درباره راه های پایان دادن به آشوب و متوقف ساختن موج پناهجویان به ترکیه بحث کند.

سوریه مردمی را که برای فرار از سرکوب در جسرالشغور به ترکیه گریختند به بازگشت تشویق می کند. به گزارش خبرگزاری رسمی سوریه «آرامش و امنیت» در شهر و نواحی اطراف آن برقرار شده است و تمام نیازمندی های لازم، از جمله دارو و غذا، برای افرادی که باز می گردند فراهم خواهد شد.»

در این میان، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد نسبت به گزارش های استفاده بیش از اندازه از زور و بازداشت های جمعی در سوریه ابراز نگرانی کرده است. انتظار می رود ناوی پیلای هنگام ارائه یافته های خود به شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد خواهان تحقیقات کامل درباره موارد نقض حقوق بشر و بدرفتاری های دیگر در سوریه شود.

روز چهارشنبه همچنین هزاران نفر از هواداران بشار اسد گردهم آیی در حومه دمشق ترتیب داده و یک پرچم سوریه را به طول ۲/۳ کیلومتر باز کردند. برخی از تظاهر کنندگان عکس های اسد را همراه داشتند و شعار می دادند «مردم اسد را می خواهند.»

فعالان حقوق بشر می گویند از آغاز اعتراضات علیه بشار اسد حدود ۱۳۰۰ شهروند و ۳۴۰ نفر از اعضای نیروهای امنیتی کشته شده اند.

XS
SM
MD
LG