لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۹

توافق بر سر روند تشکیل دولت انتقالی و زمانبندی انتخابات در سوریه


អ្នក​ចូល​រួម​ប្រកួត​បាន​ឈាន​ដល់​ដំណាក់​កាល​ទី​៣​នៃ​ការ​រត់​ម៉ារ៉ាតុន Marathon des Sables Peru ដែល​ត្រូវ​រត់​ពី​ទីក្រុង​ Samaca ទៅ​ទីក្រុង​ Ocucaje​ ដោយ​ឆ្លង​កាត់​វាល​ខ្សាច់​ Ica ប្រទេស​ប៉េរូ។
អ្នក​ចូល​រួម​ប្រកួត​បាន​ឈាន​ដល់​ដំណាក់​កាល​ទី​៣​នៃ​ការ​រត់​ម៉ារ៉ាតុន Marathon des Sables Peru ដែល​ត្រូវ​រត់​ពី​ទីក្រុង​ Samaca ទៅ​ទីក្រុង​ Ocucaje​ ដោយ​ឆ្លង​កាត់​វាល​ខ្សាច់​ Ica ប្រទេស​ប៉េរូ។

نمایندگان کشورهای حاضر در نشست دوم دور جدید تلاش های بین المللی با هدف پیدا کردن راه حل سیاسی برای پایان دادن به بحران سوریه، توافق کردند این گفت‌وگوها از اول ژانویه با حضور نمایندگان دولت و اپوزیسیون سوریه از سر گرفته شود.

جان کری، وزیر خارجه آمریکا روز شنبه در وین پایتخت اتریش گفت قرار بر این شده ظرف شش ماه پس از آغاز مذاکرات، طرفین بر سر تشکیل یک دولت موقت معتبر، فراگیر و غیرفرقه ای به توافق برسند که مسئولیت تدوین قانون اساسی جدید و تدارک برگزاری انتخابات سوریه ظرف یک سال را برعهده خواهد داشت.

جان کری همچنین از اعلام آمادگی بشار اسد رئیس جمهوری سوریه برای مشارکت در گفتگوهای آتی خبر داد، و گفت "شرکای ما در این تلاش ها، در مذاکرات، به ما گفته اند او آماده گفتگوهای جدی است؛ آماده است هیاتی اعزام کند و آماده رایزنی واقعی در راستای بیانیه ژنو است."

در بیانیه ژنو آمده است دولت موقت سوریه باید دولتی فراگیر باشد که هم گروه های اپوزیسیون و هم بشار اسد در آن مشارکت داشته باشند.

سرگئی لاورف وزیر خارجه روسیه نیز گفت نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سوریه، مسئول تصمیم‌گیری در باره این که کدام گروه‌های مخالف سوری در مذاکرات نماینده داشته باشند خواهد بود.

ایالات متحده، و متحدان منطقه‌ای آن بویژه عربستان سعودی، با هرگونه نقش بشار اسد در آینده سوریه مخالف هستند. روسیه و ایران، متحدان اصلی بشار اسد، در مقابل می گویند مردم سوریه باید درباره سرنوشت اسد تصمیم بگیرند.

حسین امیرعبداللهیان معاون وزیر امور خارجه ایران، پیش از آغاز نشست روز شنبه وین، با بیان این که مذاکرات مربوط به روند سیاسی در سوریه مورد توجه جدی تهران است، تاکید کرد که "در نشست وین کشورها در خصوص آینده سیاسی سوریه تصمیم نخواهند گرفت و این فقط و فقط حق مردم سوریه است."

این در حالی است که عادل الجبیر وزیر امور خارجه عربستان گفت "ما موضعمان را روشن کرده ایم که از مردم سوریه و از یک روند سیاسی مبتنی بر برکناری او (بشار اسد) حمایت می‌کنیم، و در غیر اینصورت به حمایتمان از اپوزیسیون ادامه می‌دهیم تا ناگزیر به کناره گیری شود."

صرف نظر از بشار اسد، زمان بندی یک آتش بس احتمالی تا وقتی که مذاکرات صلح در جریان است نیز از جمله چالش هایی است که قدرت های جهان و منطقه ای با آن روبرو هستند. چنین آتش بسی، به گفته وزیر خارجه آمریکا، گروه افراطی داعش را در بر نخواهد گرفت.

سرگئی لاورف وزیر امور خارجه روسیه نیز روز یکشنبه گفت در نشست وزیران در وین توافق شد اردن مسئول هماهنگی تلاش ها برای شناسایی و تهیه فهرست گروه های تروریستی در سوریه شود.

XS
SM
MD
LG