لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۳

مذاکرات وین: بررسی برنامه آتش بس ظرف شش ماه آینده در سوریه


ایران برای اولین بار از سوی آمریکا به نشست بحران سوریه دعوت شده است.
ایران برای اولین بار از سوی آمریکا به نشست بحران سوریه دعوت شده است.

آمریکا، روسیه و دیگر قدرت های منطقه ای و جهان روز جمعه در وین برنامه جدیدی را برای برقراری آتش بس در سوریه ظرف چهار تا شش ماه آینده بررسی کردند که با تشکیل یک دولت انتقالی با حضور بشار اسد و اعضای اپوزیسیون دنبال خواهد شد.

گزارش آسوشیتد پرس به نقل از مقامات غربی حاکی است، آمریکا و متحدان اش از جدول زمانی بعنوان نخستین مرحله به سوی پایان جنگ داخلی پشتیبانی کردند. آنها گفتند هنوز توافقی صورت نگرفته است، اما وزیران دو کشور آمریکا و روسیه پیشنهادها را بررسی می کنند.

این مقام ها می گویند انتظار می رود یک جلسه پیگیری در روزهای آینده تشکیل شود و دیپلمات های ارشد احتمالا به وین بازخواهند گشت.

آسوشیتد پرس می گوید در حالی که بحث ها آغاز شد، جان کری وزیر خارجه آمریکا گفت امیدوار است راهی برای پیشرفت پیدا شود.

مذاکرات وین: بررسی برنامه آتش بس، ظرف شش ماه آینده در سوریه
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:11 0:00

در این نشست، ایران برای نخستین بار، و روسیه حامی دیگر اسد همراه با بسیاری از متحدان عرب و اروپایی آمریکا حضور داشتند.

چند شرکت کننده در این نشست گفته اند مذاکرات به خودی خود نشانه ای از پیشرفت است.

با این حال نشانه ای برای پایان جنگ در سوریه به چشم نمی خورد. اعضای حاضر در نشست حل بحران سوریه، تحت فشار هستند که برنامه ای ارایه کنند تا براساس آن دولت سوریه و گروه های شورشی مسلح را متقاعد کند که جنگ را متوقف سازند تا به این ترتیب، قدرتهای جهانی بر شکست داعش تمرکز کنند.

سرنوشت اسد

در نشست وین، سرنوشت اسد در کانون بحث ها قرار داشت. آمریکا، عربستان سعودی و دیگران که خواهان برکناری فوری اسد بودند، اینک می گویند او می تواند برای چند ماه بعنوان بخشی از روند انتقال باشد و در قدرت بماند؛ به این شرط که موافقت کند در پایان آن استعفا دهد.

روسیه و ایران هر دو کمک های نظامی برای اسد فراهم می آورند و می گویند رهبری سوریه را نباید قدرت های خارجی تعیین کنند. با این حال، هر دو کشور در هفته های اخیر انعطاف پذیری بیشتری نشان داده اند.

پیشتر خبرگزاری ها خبر دادند، ایران با استعفای اسد بعد شش ماه دوره انتقالی موافق است، اما روز جمعه، حسین امیر عبداللهیان، معاون وزارت خارجه ایران، این گزارش‌‌ها را تکذیب کرد.

خبرگزاری ها پیشتر اعلام کردند ایران در جریان مذاکرات روز جمعه در وین از طرح یک دوره انتقالی شش ماهه و برگزاری انتخاباتی که در باره سرنوشت رئیس جمهور سوریه تصمیم گیری می کند، حمایت کرد. اما ایران با این طرح همچنان مخالف است.

آسوشیتدپرس نوشته است، هنوز روشن نیست روند انتقال چگونه خواهد بود و چه مدت طول خواهد کشید، و یا این که طرف های سوریه آماده خواهند بود چنین برنامه ای را قبول کنند یا نه.

با این حال، وزیر خارجه فرانسه می گوید اسد باید کنار برود.

پیشتر وزیر خارجه عربستان سعودی نیز گفت اسد باید پست خود را "در چارچوب زمانی مشخصی" ترک کند.

میخائیل بوگدانوف معاون وزارت خارجه روسیه نیز گفته، کشور او و عربستان سعودی فهرست های گروه های اوپوریسیون را که باید در مذاکرات آینده صلح شرکت داشته باشند، مبادله کرده اند.

XS
SM
MD
LG