لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۶

بان کی مون: برقراری آتش بس در سوریه از سرنوشت اسد مهمتر است


بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد می گوید اختلاف درباره سرنوشت بشار اسد نباید از برقراری آتش بس یا توافق گسترده تری برای پایان چنگ در سوریه جلوگیری کند.

به گزارش رویترز، آقای بان روز شنبه در پی گفت و گو با رئیس کمیته بین المللی صلیب سرخ ، در یک نشست خبری در ژنو گفت نیروهای دولت سوریه با هدف گرفتن آگاهانه غیرنظامیان، از جمله با حملات هوایی به مناطق محاصره شده و حمله موشکی دولت به بازاری در روز جمعه، آشکارا قوانین بین المللی را نقض کرده اند.

او گفت بر این عقیده است که "آینده سوریه، یا آینده تمام مذاکرات صلح، نباید به مساله آینده یک نفر بستگی داشته باشد" و افزود اساسا بر این عقیده است که مردم سوریه باید در باره آینده بشار اسد تصمیم بگیرند.

در مورد کنفرانس وین، بان کی مون گفت هرچند می داند اختلافات عمده ای وجود دارد، اما امیدوار است شرکت کنندگان در روزها و هفته های آینده بتوانند در یافتن یک راه حل سیاسی برای بحران پیشرفت کنند.

بان کی مون گفت سازمان ملل متحد آماده است به اجرای آتش بس و آغاز یک روند سیاسی برای روی کارآمدن دولتی فراگیر و غیر فرقه ای، تدوین قانون اساسی و برگزاری انتخابات کمک کند.

XS
SM
MD
LG