لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۶

امریکا اقدامات احتمالی علیه سوریه را بررسی می کند


یک مقام کاخ سفید می گوید آمریکا اگر تصمیم بگیرد به عملی علیه «استفاده از سلاح های شیمیایی در سوریه» دست بزند، گزینه های زیادی دراختیار دارد.

او این موضوع را روز شنبه و در حالی مطرح ساخت که باراک اوباما برای بحث درباره حمله مظنون شیمیایی در ناحیه ای در حومه دمشق ، با مشاوران ارشد امنیت ملی خود ملاقات کرد.

آقای اوباما قبلا بی میلی خود را به حضور سربازان آمریکایی در سوریه ابراز داشته است.
با این حال، چاگ هگل وزیر دفاع آمریکا پیشنهاد کرده است نیروهای دریایی در انتظار هر تصمیمی که رئیس جمهوری ممکن است در مورد سوریه بگیرد، در منطقه مستقر شود.

آقای هگل روز جمعه به خبرنگارانی که او را در سفر به مالزی همراهی می کنند گفت رئیس جمهوری از وزارت دفاع خواسته است گزینه هایی را در صورتی که تصمیم بگیرد به دولت دمشق حمله شود، پیشنهاد کند.

همزمان یک مقام پنتاگون اظهار داشت نیروی دریایی حضور در مدیترانه را با چهارمین کشتی جنگی مسلح به موشک های کروز گسترش خواهد داد.

ناوگان ششم، که مدیترانه درحوزه مسئولیت آن قرار دارد، ناوهواپیمابر ماهان همراه با ناوشکن های دیگر را به جای این که اجازه دهد به بندر نورفولک در ویرجینیا بازگردند، در منطقه نگاه داشته است.

با این حال، مقامات وزارت دفاع می گویند نیروی دریایی هیچ دستوری برای آماده شدن جهت عملیات نظامی علیه دولت اسد دریافت نکرده است.

دراین میان، آنجلا کین، نماینده عالی سازمان ملل متحد در امور خلع سلاح، روز شنبه وارد دمشق شد و قصد دارد مقامات سوریه را برای موافقت با دسترسی بازرسان به محل حمله شیمیایی مظنون زیر فشار بگذارد.

پیشتر، روسیه و چین در درخواست تحقیق درباره حمله به جامعه بین المللی پیوستند، و پرزیدنت اوباما گفت گزارش هایی را که در باره حمله منتشر شده بسیار نگران کننده است.

وزارت امورخارجه روسیه گفت لازم است درباره ادعاهای اوپوزیسیون سوریه که صدها تن درحمله گاز سمی کشته شدند، تحقیقات بی طرفانه ای صورت گیرد و ازدمشق خواست همکاری کند.

حسن روحانی رییس جمهوری جدید ایران، برای نخستین بار استفاده از سلاح های شیمیایی در سوریه را محکوم کرد. گزارش رسانه های دولتی حاکی است روحانی در سخنان خود در روز شنبه، هیچ طرفی را مسئول ندانست. ایران متحد اصلی سوریه است و وزارت امور خارجه قبلا گفته است شواهدی وجود دارد که حاکی است شورشیان به حمله شیمیایی دست زدند.

دولت سوریه استفاده از تسلیحات شیمیایی را تکذیب کرده است، و شورشیان را مسئول می داند. خبرگزاری دولتی سوریه گزارش می دهد روز شنبه در یک محله دمشق که در آنجا «تروریست های مسلح از سلاح های شیمیایی استفاده کردند» تعدادی از سربازان دچار خفگی شدند و جانسپردند.

این خبرگزاری گفت «تروریست ها» در زدوخوردهای خشن در منطقه درگیر بودند.
XS
SM
MD
LG