لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۴

حملات هوایی جداگانه سوریه و آمریکا به مواضع دولت اسلامی


اهالی محل در تلاش برای فرونشاندن آتش سوزی ناشی از حمله هوایی نیروهای دولتی به یک بازار در مرکز شهر - رقه، ۱۵ شهریور ۱۳۹۳
اهالی محل در تلاش برای فرونشاندن آتش سوزی ناشی از حمله هوایی نیروهای دولتی به یک بازار در مرکز شهر - رقه، ۱۵ شهریور ۱۳۹۳

در حملات جداگانه، ارتش آمریکا در شمال عراق، و ارتش بشار اسد در مناطق شرقی سوریه مواضع شورشیان داعش را هدف گرفتند.

ارتش آمریکا طی چند حمله هوایی علیه شورشیان «دولت اسلامی» در شمال عراق، شماری از مواضع شورشیان را در نزدیکی شهر اربیل هدف قرار داد.

فرماندهی مرکزی نیروهای آمریکا حملات روزهای جمعه و شنبه را «مجموعه ای از حملات جت‌‌های جنگنده و هواپیماهای کنترل از راه دور» به نفرات و جنگ افزارهای شورشیان توصیف کرد.

در سوریه، ناظران از حملات هوایی ارتش آن کشور به شهر رقه که در دست نیروهای «دولت اسلامی» است خبر داده و گفته‌اند در این حملات دستکم ۲۵ نفر که ۱۶ نفرشان غیرنظامی بودند، کشته شده‌اند.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه گفته غیرنظامیان در بمباران یک نانوایی کشته شدند. دیگر حملات ارتش یک اردوگاه آموزش نظامی داعش و یک سازمان مالی دولتی را هدف گرفت که شورشیان داعش از آن به عنوان دادگاه استفاده می‌کردند.

رامی عبدالرحمن، بنیانگذار گروه حقوق بشر سوریه، به نقل از فعالان حاضر در کشور گفت نانوایی که هدف حمله هوایی قرار گرفته توسط اعضای گروه دولت اسلامی اداره می‌شد، و دستکم هشت غیرنظامی و شمار نامعلومی از شورشیان میان کشته شدگان در آن بودند.

رقه مهم‌ترین سنگر شورشیان داعش در سوریه است. داعش آب و برق شهر را تأمین می‌کند و حقوق مردم را می‌پردازد، کنترل ترافیک و تقریباً همه امکانات شهری از نانوایی و بانک تا مدارس، مساجد و دادگاه‌ها را در دست دارد.

شورشیان «دولت اسلامی» که در صدد تشکیل خلافت اسلامی‌اند، در ماه‌های اخیر بخش‌های بزرگی از شرق سوریه و شمال عراق را به تصرف درآورده‌اند.

حضور شورشیان داعش موجب آوارگی هزاران هزار نفر از منطقه شده، و جامعه بین‌المللی تاکتیک‌های مرگبار گروه را محکوم کرده‌است.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در تلاش است تا برای مبارزه با گروه اسلامگرای داعش یک ائتلاف بین‌المللی تشکیل دهد. اما کشورهای غربی که از قیام مردم سوریه علیه بشار اسد حمایت کرده اند، حاضر به همکاری با دولت دمشق برای نابودکردن پیکارجویان نیستند، و بشار اسد را بخشی از مشکل می‌دانند.

XS
SM
MD
LG