لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۴۳

جان کری: جامعه بین المللی قادر است «دولت اسلامی» را نابود کند


ایالات متحده آمریکا متحدان خود را در ائتلافی برای نبرد با پیکارجویان دولت اسلامی در عراق دور هم جمع می کند.

جان کری وزیر امور خارجه و چاک هیگل وزیر دفاع آمریکا روز جمعه در حاشیه اجلاس ناتو در ولز، در بریتانیا، سرپرستی این کوشش را بر عهده گرفتند.

وزارت امور خارجه می گوید در این جلسه ۱۰ کشور، ازجمله آمریکا، بریتانیا، فرانسه ، آلمان و نیز استرالیا تنها عضو غیر ناتو، حضور داشتند.

آقای کری دو باره به رهبران اطمینان داد آمریکا خواهان اعزام نیروهای زمینی به عراق نیست، و آن را «خط قرمز» برای همه دانست. با این حال گفت راه های زیادی وجود دارد که ائتلاف می تواند انجام دهد، «آموزش، راهنمایی، کمک و تجهیز» نیروهای عراقی از آن جمله است، و دیگران آماده هستند با پیکارجویان اسلامی روبرو شوند.

رهبران غرب گفته اند مرعوب «دولت اسلامی عراق و سوریه»، که دو روزنامه نگار آمریکایی را گردن زده است و یک اسیر بریتانیایی را به قتل تهدید می کند، نخواهند شد.

آقای کری گفت رویکرد فراگیر درقبال دولت اسلامی به عناصر نظامی و انسانی نیاز خواهد داشت. همچنین باید منابع مالی گروه را نیز پی گیری کرد. او یادآور شد که به حضور این گروه در سوریه نیز باید پرداخته شود.

جان کری گفت آمریکا معتقد است جامعه بین المللی قادر است داعش را نابود کند و باید این کار را انجام دهد، حتی اگر سال ها طول بکشد.

XS
SM
MD
LG