لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۵

تقویت اعتماد برای شکست دادن داعش


جان کری وزیر امور خارجه آمریکا اخیرا در مقاله ای نوشت «دولت اسلامی در عراق و شام – یا داعش – تهدید متحده کننده ای را به طیفی گسترده از کشورها، از جمله ایالات متحده آمریکا، نشان می دهد. آنچه برای مقابله با نگرش نیست گرایانه و برنامه نسل ُکشی آن لازم است، ائتلافی جهانی است که تمام ابزارهای سیاسی، انسانی، اقتصادی، پلیسی و اطلاعاتی را برای پشتیبانی از نیروی نظامی به کار بگیرد.»

آقای کری گفت « تفنگچی های داعش بربریت و بی رحمی نفرت انگیزی را نشان داده اند. در حالی که شیعیان و مسیحیان را برای به راه انداختن مناقشه قومی و فرقه ای گسترده تر قصابی می کنند، استراتژی حساب شده ای را برای کشتن مسلمانان سنی جهت تصرف سرزمین ها دنبال می کنند.»

در این میان، باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا هشدار می دهد «داعش خطری فوری برای مردم عراق و مردم سراسر منطقه است» و می گوید « به این دلیل است که عمل نظامی ما در عراق باید بخشی از یک استراتژی فراگیر گسترده تر برای حفاظت از مردم ما و حمایت از شریکانمان که با داعش می جنگند باشد.»

اما هیچ استراتژی بدون یک دولت متحد و فراگیر در عراق موفق نخواهد شد. پرزیدنت اوباما گفت «با وجود یک دولت قانونی در عراق، این احتمال که نیروهای امنیتی بتوانند موثر تر با داعش بجنگند، بیشتر می شود» با این حال او یادآور شد هر استراتژی موفق به شریکان نیرومند منطقه ای نیز نیاز دارد.

«کشورهای منطقه روز به روز بیشتر به اهمیت خطر داعش برای همه آنها پی می برند و این موجب دلگرمی است».

جان کری وزیر امور خارجه بر این عقیده است که در این کوشش بزرگ، «هر کشوری می تواند کمک کند، در شکل های گوناگون، نظامی، انسانی، اقتصادی، و نیز در بازگرداندن اعتماد به میان همسایگان. چنین کوششی در عراق در جریان است، در آنجا کشورهای دیگر در فراهم آوردن کمک های انسانی، نظامی و حمایت از یک دولت فراگیر به ما پیوسته اند».

پرزیدنت اوباما گفت «ریشه کن ساختن سرطانی مانند داعش سریع یا آسان نخواهد بود، اما من یقین داریم که می توانیم از نزدیک با متحدان و شریکانمان کار کنیم، و کار خواهیم کرد.»

XS
SM
MD
LG