لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۷

بان کی مون خواستار ازسرگیری مذاکرات صلح سوریه شد


درعا ، سوریه- 28 فوریه
درعا ، سوریه- 28 فوریه

بان کی مون دبیرکل سازمان ملل در دیداری با وزیر خارجه روسیه در ژنو خواست همزمان با اجرای توافق آتش بس و ترک مخاصمه در سوریه کمکهای انساندوستانه و مذاکرات سیاسی نیز آغاز شود.

این دیدار در مقر سازمان ملل در ژنو انجام شد. در حالی که مخالفان به شکننده بودن وضعیت آتش بس اشاره می کنند، بشار اسد رئیس جمهوری سوریه می گوید به سهم خود برای موفقیت طرح عمل خواهد کرد.

در درعا نشانه هائی از حرکت به سوی آرامش دیده می شود. حدود یک هزار نفر از مخالفان مسلح قول داده اند سلاح های خود را زمین بگذارند و به روند صلح بپیوندند. همین توافق در دو فرمانداری دیگر آن کشور به اجرا گذشته شده است.

یکی از شورشیان می گوید: "اگر ما به جنگ ادامه بدهیم، کشتار تا ۱۰ سال دیگر هم ادامه خواهد داشت. ما همه سوری هستیم. یک زمانی سوریه امن بود. ما می خواهیم صلح برگردد."

به گفته فرمانده نیروهای دولت سوریه در درعا از زمان اجرای توافق، آتش بس در آن منطقه نقض نشده است. اما همه جای سوریه اینطور نبود. وزرای خارجه آمریکا و روسیه که تلفنی در تماس بوده اند قبول دارند که از شنبه تا کنون هر دو طرف در چند مورد توافق را نقض کرده اند. اما تصمیم گرفته اند در مورد آنها صحبت نشود و گروه های مشخصی در ژنو، امان پایتخت اردن و در سوریه این موارد را پیگیری کنند.

جان کری گفت: "ما این موارد نقض را پیگیری می کنیم و ساختاری را ایجاد خواهیم کرد که تضمین شود مأموریتها علیه النصره یا داعش است."

دبیرکل سازمان ملل نیز روز دوشنبه در ژنو بود و در جلسه گروه کاری بین المللی شرکت کرد. به گفته او نیز آتش بس کم و بیش رعایت شده است.

ظرف ۲۴ ساعت گذشته ۱۵ مورد نقض آتش بس ثبت شده است. روز دوشنبه یک مقام کمیته عالی مذاکرات هشدار داد که نقض توافق از سوی دولت میتواند موجب شکست آن شود.

بشار اسد رئیس جمهوری سوریه ادعا کرده که ارتش از مقابله به مثل در موارد نقض ترک مخاصمه خودداری کرده، اما هشدار داده که این خویشتن داری حدی خواهد داشت. اسد در مصاحبه ای با شبکه ARD آلمان آتش بس را "روزنه امید" خواند و به مخالفان مسلح گفت اگر سلاحشان را زمین بگذارند، به آنها پیشنهاد عفو می دهد.

روسیه نیز گفته است از حمله به مناطق اپوزیسیون میانه رو خودداری کرده است.
با این که کاروان های کمک های انساندوستانه به مناطق تحت محاصره دولت ارسال شده اند، وزیر خارجه آمریکا می گوید مسئولان دولتی در برخی موارد کارشکنی یا حتی دزدی می کنند.

جان کری گفت: "کارشکنی ها باید متوقف شود و از روسیه و ایران میخواهیم به طرف مورد حمایتشان بگویند وضعیت را درک کند."

XS
SM
MD
LG