لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۰

دبیرکل سازمان ملل: آتش بس در سوریه رعایت شده است


بان کی مون دبیرکل سازمان ملل - آرشیو
بان کی مون دبیرکل سازمان ملل - آرشیو

دبیرکل سازمان ملل متحد روز دوشنبه گفت به رغم درگیری های پراکنده و اتهامات فزاینده ای که طرفین جنگ به یکدیگر در مورد نقض آتش بس می زنند، آتش بس شکننده در سوریه برای سومین روز به طور عمده رعایت شده است.

بان کی مون همچنین تایید کرد نامه ای از "کمیته عالی مذاکرات" یا گروه اصلی مخالفان دولت سوریه، که مورد حمایت ریاض است و ۹۷ گروه اپوزیسیون را در بر می گیرد، دریافت کرده که در آن به موارد نقض آتش بس از سوی دولت سوریه و حامیان ایرانی و روسی آن اشاره شده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سخنان بان کی مون در حالی است که جنگ لفظی دولت سوریه و عربستان سعودی، یکی از حامیان اصلی مخالفان دولت بشار اسد، به تنش ها افزوده است.

وزارت امور خارجه سوریه گفته است اظهارات اخیر عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان سعودی "نقش تخریبگر عربستان" در سوریه را نشان می دهد و با هدف "افزایش روحیه" شبه نظامیان مخالف بیان شده که در هفته های اخیر شکست های عمده ای از نیروهای دولتی خورده اند.

وزیر خارجه عربستان اخیرا بار دیگر موضع کشورش را تکرار کرد که بشار اسد رئیس جمهوری سوریه، یا باید بطور مسالمت آمیز قدرت را ترک کند، یا به گفته او، از طریق نظامی وادار به ترک قدرت خواهد شد. وی همچنین نیروهای سوری را به نقض آتش بس متهم کرده است.

ناتو: ترک مخاصمه در سوریه پایدارتر شده اما روسیه تحرکاتی دارد

دبیرکل ناتو نیز روز دوشنبه گفت این سازمان نگران افزایش حضور نظامی روسیه در سوریه است.

فرانسه هم پیشتر گفته بود اطلاعاتی از درگیری های تازه در مناطق تحت کنترل شورشیان میانه رو دارد و خواستار نشست فوری گروه سوریه برای بررسی موارد نقض آتش بس شد.

طرف های درگیر می گویند توافق ترک مخاصمه شامل گروه های داعش و النصره و دیگر گروه های تروریستی که در فهرست سازمان ملل متحد هستند، نمی شود.

روز دوشنبه همچنین رسانه های محلی گزارش دادند که ترکیه به مواضع داعش در خاک سوریه حمله کرده است.

XS
SM
MD
LG